Ami a pénztárcánknak igen nagy öröm – főleg azoknál, akik a karácsonyi vásárláskényszert legyőzve, hónapok óta erre az időszakra vártak -, az nem feltétlenül öröm a szervezetünknek. Így van ez a január elején-közepén szokásos – olykor akár 50-70%-os – leárazásokkal is.
Elsősorban azokra leselkedik a veszély, akik hajlamosak arra, hogy a leértékelt árukkal több zacskót és szatyrot megtöltsenek. A Hong Kong Egyetem és a Szingapúri Nemzeti Egyetem szakértői szerint ugyanis a nehéz szatyrok cipelésekor mentális stressz lép fel. Ez rövid távon például a véleményalkotási folyamatokban érezteti hatását: az orvosok állítják, a fizikai tapasztalatok – például a nehéz súlyok tartása – befolyásolja az emberek véleményét fontos dolgokról.
Vagyis, ha épp jó néhány pakkal megrakva igyekszünk hazafelé és ebben a pillanatban találnak meg az év üzletével, egy tökéletes ajánlattal, esetleg valamelyik rokon épp ezt a pillanatot választotta, hogy kölcsönkérjen egy nagyobb összeget, érdemes első körben udvariasan elhárítani ezeket a kéréseket és néhány órával később, nyugodt körülmények között visszatérni rá – legalábbis a szakértők szerint.
Elsőre hihetetlennek tűnhet, de a mentális stressznek nemcsak rövid távon lehet hatása az életünknek, hanem folyamatos terhelés mellett akár hosszú távon is. Olyan tünetekért felelhet, mint a fáradékonyság, az alvás- és koncentrációzavar, vagy az étvágytalanság és a magas vérnyomás.