A Magyar Művészeti Akadémia közölte a hírt, miszerint hosszan tartó betegség után december 9-én, 96 évesen elhunyt Varga Imre, a nemzet művésze. A végakarat szerint a legtöbbet foglalkoztatott magyar köztéri szobrász szülővárosában, Siófokon lesz a temetés.
A klasszicista-realista irányt újraértelmező Varga Imre monumentális szoborkompozíciói hazai és külföldi terekre készültek, találkozunk velünk templomokban és középületekben. Dolgozott Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Norvégiában és Izraelben is.
Varga Imre 1923-ban Siófokon született, és Székesfehérváron, Budán is járt középiskolába, majd tanulmányait Szombathelyen fejezte be. A Képzőművészeti Főiskolára azután vették fel, hogy találkozott Pátzay Pál szobrászművésszel, és Pátzay mellett Mikus Sándor volt a mestere. Első budapesti kiállítása 1967-ben nyílt meg, 1972-ben a Tihanyi Múzeumban állított ki, 1989-ben a francia állam tüntette ki, 1996-ban pedig az Olasz Köztársasági Érdemrend lovagi keresztjét kapta meg a a köztársasági elnöktől. A hatvanas évektől kibontakozó stílusában a hőseit emberközeli szituációkba helyezte, hogy kihangsúlyozhassa a hétköznapi vonásaikat. Állandó kiállítása 1983 óta látogatható az óbudai Laktanya utcában.
A IX. kerületi Boráros tér, előtérben Varga Imre szobrászművész alkotása, a nagyszentmiklósi aranykincs felnagyított bikafejes ivócsanakja.
MTI Fotó: Manek Attila
24huGaléria
Meghalt Varga Imre szobrászművész
1/14
A IX. kerületi Boráros tér, előtérben Varga Imre szobrászművész alkotása, a nagyszentmiklósi aranykincs felnagyított bikafejes ivócsanakja.
MTI Fotó: Manek Attila
Fotó megosztása:
2/14
Radnóti Miklós költő egész alakos szobra - Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész 1969-ben készült alkotása - a Varga Imre Kiállítóház parkjában.
MTVA/Bizományosi: Turchányi Géza
Fotó megosztása:
3/14
Érdeklődő turisták a Dohány utcai zsinagóga udvarán az Emanuel-emlékfa mellett. Az Emanuel-emlékfa (alternatív elnevezés: Magyar Zsidó Mártírok Emlékműve), Varga Imre szobrászművész 1990-ben készült alkotása a Dohány utcai zsinagóga udvarán, a Raoul Wallenberg Emlékparkban. A szomorúfűzfára emlékeztető emlékmű levelein a Holokauszt mártírjainak neveit örökítették meg.
MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Fotó megosztása:
5/14
A Várakozók szobra a főváros III. kerületében, Óbudán, a Fő téren. A 4 esernyős lányt ábrázoló szoborcsoport Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész 1986-ban felavatott alkotása.
MTVA/Bizományosi: Róka László
Fotó megosztása:
6/14
Siófok,
Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész, a város szülöttjének 1989-ben készült La Charogne című alkotása a Fő téri parkban.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Fotó megosztása:
7/14
Siófok,
Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész, a város szülöttjének Professzor című alkotása a város Fő téri parkjában.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Fotó megosztása:
9/14
Győr,
Sárkányrepülő Ikarosz szobra a Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Kar egyik modern épülete mellett a Kálóczy téren. Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész alkotása 1979-ből.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Fotó megosztása:
10/14
Szentendre,
Czóbel Béla (1883 - 1976) Kossuth-díjas festőművész-grafikus szobra a róla elnevezett közösségi parkban az Ady Endre út és a Duna korzó közti területen. Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész alkotása 1977-bõl.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Fotó megosztása:
11/14
Schwajda György (1943-2010) az új Nemzeti Színház első igazgatójának szobra a főváros IX. kerületében, a Bajor Gizi parkban. Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész alkotása 2015-bõl. Balra távolabb Bessennyei Ferenc Kossuth-díjas színművész szobra.
MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Fotó megosztása:
13/14
Kun Béla emlékműve. Varga Imre szobrászművész 1986-ban készült alkotása, amely az I. kerületi Vérmező parkban volt felállítva, a Memento Parkban, más néven Szoborpark Múzeumban.
MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Legismertebb haza munkái között van József Attila szobra Szegeden (1964), Az alapító című alkotása a tihanyi apátságnál (1972), egy Derkovits-emlékmű Szombathelyen (1977) vagy Radnóti szobra a Nagymező utcában Budapesten (2009). De ő készítette a Dohány utcai zsinagógában az Emanuel-emlékfát, amely a holokauszt áldozataira emlékezett egy szomorúfűzzel. A ma már nem az eredeti helyükön látható szobrok közül ő csinálta Károlyi Mihály szobrát is, továbbá Lenin-szobrok, Kun Béla-emlékmű és Lukács György-szobor is része volt a munkásságának.
Varga Imre munkásságát itthon is számos díjjal tüntették ki, Munkácsy-, Kossuth- és Herder-díjjal, érdemes és kiváló művészi címmel, a Magyar Érdemrend középkeresztjével, illetve megkapta a Prima Primissima-díjat – írja az MTI. A Berlin-Brandenburgi Művészeti Akadémia egykori levelező tagja volt, kitüntették a Német Szövetségi Köztársaság I. osztályú érdemrendjével, a brit Jean Masson Davidson-díjjal, az Olasz Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjének lovagi fokozatával, a Francia Köztársaság Művészeti Érdemrendje Parancsnoki Jelvényével. Varga Imre Hajdúböszörmény és Siófok díszpolgára lett.