Két hét múlva kerül a parlament elé – a vagyonvédelmi szakma által már régóta vágyott, s a kormányzat által régóta beígért – a vagyonőri és a magánnyomozói tevékenységet szabályozni kívánó új törvény. A készülő jogszabállyal azonban – úgy tűnik – több a baj, mint amennyi hasznot hajthat.
Az 1998-as datálású eredeti törvényt felváltó jogszabályt az adatvédelmi biztos sem tartja túl jónak. Péterfalvi Attila szerint például problémás a kamerás megfigyelés, illetve a felvételek tárolásának és megsemmisítésének szabályozása. Erről egyelőre vita van a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SZVMSZK) és az ombudsman között. A végső döntés azonban lehet, hogy az Alkotmánybíróság kezében kerül, ugyanis Péterfalvi valószínűleg alkotmányossági normakontrollra küldi a jogszabályt.
Egy lépés előre, majd hátra
|
Viszont sikernek könyveli el a kamara a törvénynek a feketegazdaság felszámolása irányába tett lépéseit, hiszen a legtöbb biztonsági őr nem alkalmazottként, hanem alvállalkozásban, egyéni vállalkozóként látja el feladatát. Így enyhülni látszanak a színlelt foglalkoztatásra vonatkozó szabályozások. Az alvállalkozóként dolgozó egyéni vállalkozót ezentúl megilleti néhány, a munkavállalóhoz hasonló jogosítvány.
Alig színlelt munkavállalás
Azonban az így szerzett jogosítvány igen kevés – állítják munkaügyi szakemberek. Ugyanis, amit az egyéni vállalkozók kapnak, szinte egyenlő a nullával. Az általa folyamatosan foglalkoztatott alvállalkozó részére a fővállalkozó köteles balesetbiztosítást kötni. Ezen felül az alvállalkozó egyéni vállalkozót 12, nyolcórás munkanapnak megfelelő, a munkaadó által finanszírozott fizetett egészségügyi szabadság illeti meg. Ez összesen 96 munkaóra fizetett szabadságot jelent – a dolog pikantériája, hogy a biztonsági őrök általában 24 órás munkarendben dolgoznak. A kötelező felelősségbiztosítást azonban mindkettőjüknek meg kell kötni.
Nincs szabadság
Azonban a korábbi ígéretekkel ellentétben eddig nem sikerült megoldani a szabadságolás, illetve az egészség- és nyugdíjbiztosítás problémáját. A jó esetben minimálbéren magukat bejelentő biztonsági őrök ugyanis gyakorlatilag alig kapnak táppénzt, illetve nyugdíjat.
Egy-egy őrző-védő társaság 400-600 forintos óradíjjal vállalja objektumok őrzését. Azonban Vörösmarti szerint ez alatti árfolyam sem ritka, pedig ahhoz, hogy a biztonsági őröket minimálbéren alkalmazottként foglalkoztassák, ezer forint körüli vállalási díjra van szükség. Ez az összeg jelenti azt, hogy az őrzést vállaló cég is a pénzénél marad. A biztonsági őrök alvállalkozóként a megbízó által fizetett díj 60-65 százalékát kaphatják meg. Ezzel, ha minimálbéren bejelenti magát az egyéni vállalkozó, akkor havonta 100 ezer forint körüli nettó összeget vihet haza. Azonban Vörösmarti szerint máskülönben nem tudják felvenni a versenyt a feketén dolgoztató vállalkozásokkal. Szerinte hosszú távon mindenképpen rendeződni fog a helyzet, s a biztonsági őröket alkalmazni fogják. Ugyanis a szakma és a megbízók érdekeit is csak ez szolgálhatja igazán.
Előrelépés, hogy a jogszabály szerint – az eddigiekkel ellentétben – nem kell biztonságtechnikai vizsgával rendelkeznie annak a segédmunkásnak, aki részt vesz a biztonságtechnikai rendszerek telepítésében – mondta Vörösmarti. A helyszínen azonban mindig jelen kell legyen egy olyan személy, aki rendelkezik ezzel a vizsgával.
Rossz szerkezetben
Rossz, a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályozására alkalmatlan ez a jogszabálytervezet – állítja közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Szerintük a törvény elmarad a jogszabálytól minimálisan elvárható normavilágosság követelményétől, nehezen áttekinthető a szerkesztése. Aggodalomra ad okot a vagyonőri jogosítványoknak, illetve az adatvédelmi és a titoktartási szabályoknak az alkotmánnyal összeegyeztethetetlen tartalma, állítják. A keményen fogalmazó közlemény szerint a „szabályozás szerint a vagyonőri jogosítványok még azt a keretet is túllépik, amellyel a rendőrség a közhatalmi feladatainak ellátásakor rendelkezik. A vagyonőröket egyes esetekben (pl. csomag, jármű ellenőrzés) a rendőröknél is szélesebb, a magánszférát meg nem engedhető módon korlátozó jogosítványokkal kívánják felruházni.” Így például igazoltathatja a területen tartózkodókat.
A jogszabálytervezet szerint a vagyonőr a szerződésben megjelölt ingóságot, ha arra a megbízó utasítja, akkor az őrzött területen kívül is védheti. Vörösmarti szerint, ha egy építkezésen éjszakára köztéren tárolják az eszközöket, akkor alkalmazható ez a paragrafus – azonban ez nincs nevesítve a törvényben.
A kamara tervei szerint egy minőségbiztosítási rendszerrel kívánják megkönnyíteni a megbízók helyzetét. Ez az adott szolgáltatást minősítené, nem pedig a vállalkozást, és a vállalkozásokat utólag sorolnák be ebbe a kategóriába.