Belföld

Több ezer főt bocsátanak el a felsőoktatásból

A felsőoktatási intézményekben 2318 státus szűnik meg, mivel a kötelező béremelés fedezete teljes egészében nem áll rendelkezésre – közölte a gazdasági tárca helyettes államtitkára.

Az elbocsátottak közül 518 oktató, ami a jelenlegi oktatói létszám 3,4 százaléka – mondta Stark Antal az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának ülésén. A felsőoktatási intézményekben 605 főt nyugdíjaznak, 88 álláshely betöltetlenség miatt szűnik meg. A végkielégítések 5,4 milliárd forintot tesznek ki.

A helyettes államtitkár sajnálatosnak nevezte, hogy a leépítéseket végre kellett hajtani, s elismerte, hogy a felsőoktatási intézmények nehéz helyzetben vannak. Az idei költségvetés feszültségekkel terhelt – mondta, ugyanakkor megjegyezte: a Bokros-csomag idején 6800 főt kellett elbocsátani.

Stark Antal adatai szerint az idei költségvetésben a felsőoktatási intézmények támogatására 159,6 milliárd forintot különítettek el, ami 4,2 százalékkal több, mint az előző évi. Ha ebből az összegből leszámítják a kötelező, egy százalékos tartalékképzést, az intézményeknek 4,1 milliárd forint többlettámogatás áll rendelkezésükre.

A január 1-től érvényes 7,5 százalékos kötelező béremelés forrásigénye 9 milliárd forint, aminek 60 százaléka áll rendelkezésre a költségvetésben, 40 százalékot az intézményeknek kell pótolniuk. Ehhez elkerülhetetlennek bizonyos létszámleépítések – jelentette ki a helyettes államtitkár. Megjegyezte, hogy 13 egyetemen jelenleg 93 kar működik és 1619 tanszéken oktatnak, olyan mértékű tehát a szétaprózottság, ami szükségessé teszi az átalakítást. Stark szerint a felsőoktatás finanszírozását illetően hosszú távon megoldást jelenthet a felsőoktatási törvény elfogadása, amely rögzíti, hogy a normatív támogatás alapja a havi átlagkereset lesz.

Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke úgy vélte: a gazdasági nehézségek a felsőoktatás alulfinanszírozottságára vezethetők vissza többek között, amely reálértéken jelenleg az 1992-es szinten van. A gondok okát emellett a normatíva megállapításában, az intézményi menedzsment szemléletében látta. Ugyanakkor leszögezte, hogy a szeptemberi béremelés fakultatívvá tételét semmiképpen nem támogatják.

Roóz József, a Főiskolai Főigazgatói Konferencia elnöke rámutatott, hogy az elbocsátások először a nyugdíjasokat, majd a nem oktatói állományt érintik, de ha a jelenlegi helyzet továbbra is így marad, szeptemberben olyan arányban kell oktatókat elküldeni, ami a minőség további romlását eredményezi.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik