Belföld

Mol-részvényeket kér az INA

A horvát INA olajcég vezérigazgatója úgy véli, hogy a cége a más közép-európai cégekkel - mint a magyar Mol Rt., vagy az osztrák OMV - történő részvénycserét részesítené előnyben a privatizációban.

Tomislav Dragicevic a Reutersnek nyilatkozva elmondta, hogy a végső döntés a kormányé. Ugyanakkor a részvénycsere segítené az INA-t márkaneve és önazonossága megtartásában a korábbi Jugoszlávia területén, továbbá a horvát kormánynak is tulajdoni részt biztosítana más külföldi cégekben. Dragicevic szerint a nyilvános részvénykibocsátás stratégiát, tanácsadókat, jogi tanácsadókat és bemutatót feltételez, azonban úgy látja, hogy erre nincs idő.

A Mol Rt. 2003-ban szerezte meg az INA 25 százalékát plusz egy részvényt, 505 millió dollárért. Az előzetes tervet, amely szerint az INA további privatizációja keretében legalább további 15 százalékot vinnének a zágrábi tőzsdére, még nem hagyták jóvá.
A helyi média múlt havi jelentései szerint a kormány hajlik a privatizációs törvény felülvizsgálatára és 15, vagy akár 25 százalékos rész eladására egyetlen befektetőnek – esetleg a Molnak – az év folyamán később.

Dragicevic az INA értékét 2,5 milliárd dollárra becsülte, a cég idei adózott eredményét 1 milliárd kuna (175 millió dollár) körül. Független könyvvizsgálók az INA olaj- és gázkészleteit 60 millió köbméter olajegyenértékre becslik.

A horvát cég vezetője szerint nem túl reális, hogy az osztrák OMV megvetné a lábát az INA-ban. Ugyanakkor hozzátette: várakozásai szerint a Mol és az OMV hamarosan úgyis befejezi küzdelmét a térségben, és elkezd együttműködni.

Dragicevic a térségbeli közös tervekkel kapcsolatban elmondta: az INA és a Mol közös ajánlatot nyújtott be – és győzelmet vár – a legnagyobb bosnyák olajkiskereskedő, az Energopetrol irányító részvénypakettjére. A döntés még áprilisban megszületik.

Mint a vezérigazgató közölte: Bosznia természetes piacuk, és szeretnék kiskereskedelmi hálózatukat fejleszteni. A volt Jugoszlávia egésze érdekes számukra és lehet, hogy a kiskereskedelmi ágazatban újabb felvásárlásokat is terveznek. Az INA, terveik szerint, Horvátországban az olajtermékek vezető nagykereskedője marad, a boszniai kiskereskedelemben mintegy 50 százalékot tart meg magának, és olajtermékei minőségének 2010-ig történő feljavítása után visszatér Szlovéniába is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik