A „három nagy” vezetője testületileg cáfolta a vádakat, hogy a jövőben egyfajta direktóriumot vagy triumvirátust hoznának létre az EU irányítására vagy rákényszerítenék az akaratukat Európára. A hármak tanácskozását az unió megosztásaként értékelő Franco Frattini olasz külügyminiszter ma Budapesten tárgyal.
A berlini találkozóból kimaradt tagállamok által hevesen bírált háromoldalú csúcson olyan javaslatokat fogalmaztak meg, ami egész Európa érdekét szolgálja – állították. “Mi adjuk az EU lakosságának csaknem felét, és a nemzeti össztermék több mint felét” – mondta Blair az új hegemónia vádjaira válaszolva. Chirac pedig a skandináv és a Benelux államok rendszeres egyeztetését emlegette, amit Schröder a visegrádiakkal egészített ki. “Tulajdonképpen miért furcsálják, hogy a három legnagyobb ország vezetői találkoznak?” – kérdezte a francia államfő.
A három politikus nem hozakodott elő meglepő újdonságokkal, ehelyett visszatértek az EU három éve, Lisszabonban megfogalmazott célkitűzéseihez: az unió ekkor még azt tervezte, hogy 2010-re, megelőzve az Egyesült Államokat, a világ legversenyképesebb régiója lesz. A bizottság azonban januárban figyelmeztette a tagállamokat: az eddigi reformintézkedések elégtelennek tűntek, a célkitűzések veszélybe kerültek.
Mindhárom politikus egyet értett abban, hogy országaik hasonló problémáira közös megoldásokat kell találni. “Saját országunk fejlődése és Európa haladása nem választható ketté” – hangsúlyozta a mostani kezdeményezés atyjának tekintett német kancellár és hozzátette: ami jó az egyik tagállamnak, az jó Európának is. “Javaslataink más országokban is beválhatnak” – hangoztatta Schröder.