Belföld

Ellentmondásos hírek a brit munkavállalásról

Egyelőre "tanulmányozás alatt vannak" azok az intézkedések, amelyek az új EU-tagállamok polgárai által Nagy-Britanniában igénybe vehető szociális juttatásokat szabályozzák - mondta csütörtökön az MTI-nek a brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium illetékese, az e kérdésben most már napi rendszerességgel megjelenő, ellentmondó hivatalos nyilatkozatokra és sajtóhírekre.

A csütörtöki The Times azt írta, hogy a kormány döntése értelmében a csatlakozó kelet-európai országok állampolgárai csak akkor vehetik majd igénybe a brit szociális ellátó hálózat juttatásait, ha előtte két évig saját keresetükből tartották el magukat Nagy-Britanniában. Az MTI kérdésére az ügyben elsősorban illetékes londoni munka- és nyugdíjügyi tárca szóvivője csütörtökön ezt spekulációnak minősítette, és azt mondta: a miniszterelnök, a belügyminiszter, valamint a munka- és nyugdíjügyi miniszter “most tanulmányozza az érvényben lévő intézkedéseket, és ezek bármilyen, esetleges szigorítási lehetőségét”.


A minisztériumi szóvivő szerint fontos leszögezni, hogy a brit kormány továbbra is várja azokat (a kelet-európai új tagállamokból), akik dolgozni akarnak, és ezzel hozzájárulnak a brit gazdaság fejlődéséhez, de “meg kell állítani azokat, akik csak a (brit) szociális ellátórendszert akarják kihasználni”. Tony Blair kormányfő már előző nap, a londoni alsóházban, az azonnali miniszterelnöki kérdések szokásos órájában kijelentette: a brit kormány vizsgálja azokat a lehetséges intézkedéseket, amelyekkel elejét lehet venni az új kelet-európai EU-tagállamokból érkező “kedvezményturisták” tömeges beáramlásának. A vitában Michael Howard, a konzervatív ellenzék vezére azt mondta: az EU-bővítés után jelentős bevándorlás várható az új kelet-európai tagállamokból Nagy-Britanniába, mivel szinte az összes többi jelenlegi tagország korlátozásokat jelentett be a csatlakozó országokkal szemben. Blair erre válaszolta röviden és részletek nélkül, hogy a kormány vizsgálja a majdani új tagok polgáraira ható “húzóerő” csökkentésének lehetőségét, vagyis azt, hogy az igénybe vehető kedvezmények rendszere “nem túl nagyvonalú-e”. A csütörtöki The Times szerint Blair előző napi alsóházi kijelentése meglepetésként érte a munka- és nyugdíjügyi, valamint a belügyminisztériumot, mivel a kormányfő szavaiból akár arra is lehetett következtetni, hogy a miniszterelnök visszavonni készül a szabad munkavállalás jogát is.


A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője azonban – csakúgy, mint a munkaügyi tárcáé csütörtökön az MTI-nek – a lapnak azt mondta: nincs szó a munkavállalási jog megvonásáról az új tagállamok polgárai esetében. A Downing Street illetékese szerint a brit gazdaság a képzett munkaerő hiányával küszködik, ezért fontos e jog biztosítása. Nagy-Britannia az egyetlen nagy EU-tagállam, amely a május 1-jei bővítés első pillanatától korlátozás nélkül megnyitja munkaerőpiacát az új tagországok előtt.


 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik