A Debreceni Hús Rt.-ben érdekelt szakember az MTI érdeklődésére kedden elmondta: amennyiben augusztus elsejéig megfizeti a szerződésben rögzített összeget, akkor a gyár a tulajdonába kerül. Ha nem tud fizetni, akkor a bérleti szerződés szerint október elsejéig bérli az üzemet, utána a bérlet megszűnik.
A vételi árat üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Annyit azonban közölt: hitelt is felvesz, hogy fizetési kötelezettségének eleget tudjon tenni. Tőkét is akar bevonni, így szívesen látna a cégben társtulajdonosként termelőket, beszállítókat, akiktől az alapanyagot vásárolja a 320 millió forint alaptőkéjű kapuvári gyár.
A cég tavaly zaklatott évet ért meg. A tulajdonos Pick Rt. a kapuvári Ringa késztermékgyártó üzemének gépeit leszerelte, elszállította, az épületeket lelakatolta. A vágó és a daraboló üzemet pedig szeptemberben bérbe adta a Debreceni Hús Rt.-nek. A 2003-as évben nyereség nem képződött, novemberben viszont 700 millió forint volt a cég árbevétele.
Az idén 10 milliárd forintos árbevételt terveznek és szerény nyereséggel is számolnak. Román Gyula – mint elmondta – lát esélyt a húsexportra is, mindenekelőtt Japánba és Dél-Koreába, Európába pedig a német, az olasz és a spanyol piacokra. Megítélése szerint a darabolt hús mennyiségének akár a felét értékesítheti külpiacokon a cég.
Kapuváron döntően vákuumfóliába csomagolt, darabolt húsokat készítenek. Késztermékgyártás egyelőre nincs és az idén semmiképpen nem lesz. A későbbiekben a piaci helyzet ismeretében döntenek majd a termék-skála kiszélesítéséről. A tulajdonosváltás nem jár létszámcsökkentéssel – szögezte le Román Gyula hozzátéve, hogy jelenleg 408 alkalmazottja van a Kapuvári Hús Rt.-nek.
Pászli Tibor, a cég szakszervezeti vezetője az MTI érdeklődésére közölte: kedvezőnek ítéli a tulajdonosváltást. Fontosnak nevezte, hogy az új tulajdonos gondolkodásában a húsipari szakma iránti elkötelezettség dominál. Az új helyzetben egy önálló gyár van alakulóban saját felvásárlással, kereskedelemmel, ami esélyt ad az egész üzemnek a túlélésre – mondta a szakszervezeti vezető.
Fenyőházi Tibor, a Gazdakörök és a Gazdaszövetkezetek Győr-Moson-Sopron megyei elnöke az MTI kérdésére közölte: a gazdák örömmel vennék, ha a cég résztulajdonosaivá válhatnának. Számukra azt tartaná előnyösnek, ha nagyobb befolyást biztosító, magasabb tulajdonrészt birtokolhatnának a cégben.