Illegális állat- és növénykereskedelem miatt évente 30-40 jogi eljárás indul, ám a felderítetlen esetek száma becslések szerint ennek a 10-20-szorosát teszi ki – mondta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter az egzotikus fajokkal való kereskedelem megfékezésére indult kampány alkalmából Budapesten.
A miniszter a kampányban társszervező WWF Magyarország képviselőivel és újságírókkal több megállót utazott azon a 6-os villamoson, amely a kampány részeként külső reklámfelületén rajzokkal, képekkel hívja fel az utazóközönség és a járókelők figyelmét a védett állatok és növények megóvására.
A több 10 ezer állat- és növényfaj és az azokból készült termékek kereskedelmét tiltó Washingtoni Egyezmény 2002. decembere óta hatályos Magyarországon. Magyarország főként a balkáni országokból Nyugat-Európába irányuló állat- és növénycsempészet tranzitországa, ezért az illegális kereskedelem elleni harc főként a határőrök éberségén múlik. Az országban előforduló állatok közül főként a védett madarakat csempészik. Eddig a felfüggesztett börtönbüntetés volt a legszigorúbb szankció Magyarországon, ami tiltott állatkereskedelem miatt járt.
A tárca által 5,5 millió forinttal támogatott akciójának fő közvetítője a BKV által ingyen rendelkezésre bocsátott villamos, ami a főváros legforgalmasabb vonalán a külsejére festett rajzokon bemutatja az illegális kereskedelemben leggyakrabban szereplő hüllő- és madárfajokat, és a csempészet visszaszorítására felhívó üzeneteket közöl.
Az akció üzenetével plakátokon és szórólapokon is találkoznak majd a budapestiek egy hónapon át több metrómegállóban.