Belföld

Lemondott az ÁPV Rt. vezérigazgatója

Személyes, családi okokból felmentését kezdeményezte Kamarás Miklós az ÁPV Rt. vezérigazgatói beosztásából és egyidejűleg lemond a privatizációs szervezetben betöltött igazgatósági tagságáról. Posztjára többen is esélyesek.

A FigyelőNet több forrásból is úgy értesült, ezúttal megfelel a valóságnak a gyakran politikai háttéralkuk eltussolására szolgáló személyes okokra való hivatkozás, az utódlás kérdése azonban olaj lehet a tűzre a két kormányzópárt mostanában amúgy sem túl rózsás viszonyában.


Kamarás Miklós 2002. május 28-a óta állt a privatizációs szervezet élén. Tevékenységéhez számos sikeres privatizációs tranzakció kapcsolódik, többek között a Postabank tavalyi, több mint 100 milliárd forintos bevételt eredményező értékesítése, vagy az idén újszerű technikával lebonyolított MOL részvényértékesítés.


Kamarás Miklós az ÁPV Rt. távozó vezérigazgatója 60 éves közgazdász, gépész-üzemmérnök, okleveles könyvvizsgálói és adótanácsadói képesítéssel is rendelkezik. Pályáját 1972-ben az Építőgépgyártó Vállalatnál kezdte. 1990-1995 között a TALLÉR Pénzügyi-gazdasági Tanácsadó Kft.-nél ügyvezető igazgatóként tevékenykedett. 1995-1998-ig az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. pénzügyi-gazdasági vezérigazgató-helyettese volt. 1998-2000 között a Deloitte & Touche Magyarország Kft.-nél audit partner, majd 2000 májusától vezérigazgatói kinevezéséig az EX ASSE Könyvvizsgáló, Adó- és Pénzügyi, Gazdasági Tanácsadó Rt. Igazgatóságának elnöke volt.

A hír kapcsán felmerül a kérdés: irányváltást jelent-e a privatizáció kérdésében a személycsere. A piac egyelőre nem mozdult a hírre, és lapunk is úgy tudja, hogy a Richter 25 százalékos állami csomagjának eladására kitalált speciális konstrukció (a részvények egyszerű értékesítése helyett 5 éves futamidejű átváltható kötvényekkel oldanák meg a tranzakciót) nem változik meg, miként a Mol további privatizációja (amely jelenleg 2005-re van betervezve) sem gyorsul fel.

Ezt igazolja az a tény is, hogy az államháztartási törvény előírása szerint az állami tulajdon értékesítéséből származó bevételeket külföldi adósságok törlesztésére kell fordítani, így egy hirtelen kiárusítás nem oldaná meg a költségvetési hiány égető gondját. (A büdzsé deficitje az éves terv 90,5 százalékát érte el az első hét hónapban.)


A posztra a legesélyesebbek között tartják számon Vásárhelyi Istvánt, a vagyonkezelő igazgatóságának tagját és elnökhelyettesét, illetve Szabó Pált a Magyar Posta első emberét, de a lehetséges jelöltek között szóba került Salgó István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára és Akar László a GKI Gazdaságkutató Intézet igazgatójának neve is. A miniszterelnök augusztus végén, szeptember elején nevezi ki az ÁPV Rt. új vezérigazgatóját.

Bár a koalíciós megállapodás szerint a szabad demokraták kezében a döntés, az is elképzelhető, hogy a kinevezési jogát bevonják a kormányzati átalakítás során ismét napirendre került koalíciós alkukba. Ezt erősíti az az eddig meg nem erősített információ is, mely szerint az ÁPV Rt. felett tulajdonosi jogokat gyakorló pénzügyminiszternek is van jelöltje, arról azonban még nem tudni, hogy ki lehet Draskovics Tibor embere. Annyi biztos: utódjának kinevezéséig Kamarás Miklós továbbra is ellátja feladatkörét és betölti tisztségét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik