Nagyvilág

A Maldív-szigetekről és Zambiából hívogatnak a telefonos csalók, ne dőljön be

Jobb fel se venni, visszahívni pláne tilos.

Olvasóink jelezték, hogy a pár hónappal ezelőtt aktív telefonos csalók újra akcióba léptek: ezúttal a Maldív-szigetekről, Zambiából vagy az óceán kellős közepén álló Ascension-szigetről érkeznek gyanús hívások. Mint azt áprilisban, a legutóbbi ilyen hullámnál megírtuk, ezen hívások célja, hogy emelt díjas számok visszahívására vegyék rá az embereket, így jobb fel sem venni – bár abból önmagában nem lehet érdemi gond -, visszahívni pedig pláne nem szabad, ha nem akar a kedves delikvens egy vaskos telefonszámlát cserébe.

Fura külföldi telefonszámról keresték? Ne hívja vissza!
Ugandai, burundi, orosz, közép-afrikai, szamoai számról hívták? Nincs vele egyedül! Számítógépes csaláshullám érte el hazánkat, mutatjuk, mi történt, és mit tud ellene tenni.

A hazai telefonszolgáltatók ilyenkor igyekeznek minél hamarabb letiltani ezen számok visszahívhatóságát, de azért jobb az óvatosság. Ahogy kollégánk megírta, a módszer a következőképpen néz ki:

  • Bárki tud magának hívószámot venni, akár pár kattintással, ez nem kerül sokba.
  • Számítógépről (listáról vagy véletlenszerűen) tömegesen megcsörgetnek számokat szerte a világon: az alapján, hogy most épp Magyarországot célozták meg, feltételezhető egy szisztéma.
  • Amikor visszahívjuk a számot, felépül a nemzetközi vonal, ezért pedig ha nem is emelt díjas a szám, csak sima nemzetközi: percdíj alapon számláz majd a szolgáltató, vagyis egyetlen másodpercért is egy egész percet fizethetünk ki. Burundiba és Ugandába például egy nemzetközi hívás 319 forint percenként, Szamoába és Grenadába már 599 forint/perc, Oroszországba és Montenegróba csak 159 forint/perc. Ezt a pénzt a magyar szolgáltató a hívást továbbító első nemzetközi szolgáltatónak fizeti meg.
  • Magyarország és Szamoa között nincs közvetlen kábel, azaz hívásunk előbb kimegy egy szomszédos ország szolgáltatójához (például Ausztriába), a magyar szolgáltató oda fizeti a fenti összeget, ezért továbbítják a hívást, mondjuk, a németekhez, de leveszik a hasznukat, a németek is továbbítják, leveszik a hasznukat, és így tovább, amíg célt nem ér a hívás. Mindegyik érintett szolgáltató a hívástovábbításért leveszi a maga díját szerződés szerint, még a szamoai szolgáltató is, amely a +685 tartományt birtokolja, hogy a konkrét hívott számra továbbítsa a kérést. Csalónk persze megállapodik az adott számtartomány tulajdonosával, hogy a bejövő nemzetközi hívások továbbításáért szedett díj után részesedést kap. Ő hajtja fel, hogy ezekből sok legyen, a tulajdonos a nemzetközi szerződések alapján beszedi, aztán elszámolnak. A percenként  600 forintos szamoai hívás esetén: hívásonként és percenként, mondjuk, 200 forintot tudnak zsebre tenni.

Legyenek óvatosak!

Kiemelt kép: Thinkstock

Ajánlott videó

Olvasói sztorik