Egy orosz játékgyártó társasjátékot dobott piacra „Fiaink Salisburyben” címmel, az ártatlan halálos áldozattal járó, idegméreggel elkövetett tavalyi merényleteket feldolgozva – írja a Guardian.
A játékban azok az európai városok szerepelnek, amelyeket a mérgezésekkel vádolt orosz GRU-ügynökök meglátogattak. A célmező Salisbury, amit a város székesegyházával és két vegyvédelmi ruhás alakkal illusztráltak. Emellett látható a táblán egy parfümös üveg, a mérgezésre figyelmeztető jelzéssel – arra az üvegcsére utalva, amiben a novicsokot szállították, illetve a két gyanúsítottra, Anatolij Csepigára és Alekszander Miskinre utaló alakok.
A játékot a moszkvai Igroland készítette, az interneten felbukkant fotóról sok orosz azt hitte, valami viccről van szó. Az alkotók azonban elmondták: ötezer példányt készítettek. Egyikük, Mihail Bober közölte: a külföldi sajtó és a nyugati országok vádjaira akartak válaszolni, akik szerinte hamisan okolják Oroszországot a mérgezésekért.
Arra a kérdésre, hogy nem gondolja-e, hogy a játék sérti a briteket, miután egy ártatlan ember meghalt és négyen kórházba kerültek a mérgezések miatt, Bober azt felelte: nem akartak senkit megsérteni, de ki akartak állni honfitársaik mellett, akiket ez a helyzet sért.
A játék is azt mutatja, hogy a novicsok-ügyet viccesnek gondolják az oroszok: az állami RT csatorna például a salisbury-i katedrális csokiból készült mását küldte ajándékba más szerkesztőségeknek, és ugyanez a televízió pólókat is árul „A GRU-nak dolgozik?” felirattal – ezt a kérdést tette fel a csatorna főszerkesztője, Margaret Szimonjan a két titkosszolgának, akiket utazó kereskedelmi ügynökként tüntettek fel műsorukban.
Bober elmondta, hogy a társasjáték eladásairól még nem tud számot mondani, de már az újranyomást fontolgatják. „Ha a hírverést nézzük, még több példány fog fogyni. Mi üzletemberek vagyunk, mennyiségben és pénzben gondolkodunk” – jelentette ki.
Arra a kérdésre, hogy a közelmúlt krími vagy ukrajnai eseményeiről készítenének-e játékot, azt mondta: „Ukrajnáról semmiképp, sokan haltak ott meg, sokféle vélemény létezik és mindenkinek megvan a maga igazsága. Ott áldozatok vannak, akiket butaság lenne felhasználni egy üzleti projektben” – moralizált a játékkészítő.