A Bitcoin felemelkedése óta egyre nagyobb az érdeklődés a különböző kriptovaluták iránt, ami nem is csoda: 2017-ben a Bitcoin 900 dolláros értékről hirtelen 20000 dollárra emelkedett, aztán drámaian visszaesett, de még így is 4000 dollár alatt állt meg kicsivel. Az emelkedés hatására úgy jelentek meg a kriptovaluták a piacon, mint eső után a gomba, ez pedig magával vonzotta azt is, hogy egyre több csalás és átverés is kapcsolódik hozzájuk.
Az egyik ilyen a pump-and-dump csalás, ami nagyjából annyit jelent, hogy a szélhámosok kiválasztanak egy viszonylag ismeretlen, nem túl értékes kriptovalutát, gyorsan felfuttatják, majd azonnal le is viszik az árát, persze úgy, hogy előtte ők már kivették belőle a profitot. Ez automatizálva történik, így gyakorlatilag néhány perc, sőt, inkább
Csiahua Csu és Benjamin Livshits, az Imperial College London kutatói az elsők, akik igazán tanulmányozták ezt a csalási technikát, és rájöttek arra is, hogy hogyan lehetne hatékonyan megelőzni. Írtak egy olyan algoritmust, ami gépi tanulás segítségével felfedezi, mely kriptovalutáknál fognak ilyen átverést előkészíteni, van egy kifejezetten erre a módszerre jellemző viselkedésforma ugyanis, amit könnyű nyakon csípni. Ha a rendszer ezt észreveszi, tudja, hogy mi következik, és még azelőtt megakadályozza, hogy akár több millió dolláros károkat okozzon.
A kutatás során a rendszer hat aktivitást talált október 30 és november 6 között, amelyek közül öt végül tényleg pump-and-dump csalássá nőtte ki magát. Elmondható, hogy működik, csakhogy a fejlesztők attól félnek, hogy a csalók hamar rájönnek, hogyan fülelik le őket, és változtatnak a viselkedésükön. Addig viszont egy remekül használható módszer lehet ez az algoritmus.