Kultúra

Koncz Zsuzsa 67

1962-ben a Gézengúzzal robbant be a ma 67 éves Kossuth-díjas énekesnő.

Az első, 1962-es Ki mit tud?-on két berzsenyis gimnazista lány lett a közönségkedvenc, akik egy gézengúzról énekeltek, akit a papa, mama kézen húz. Az akkor 15 és 16 éves lány a Corvin áruház kínálatából egy-egy asztali lámpát kapott a teljesítményéért. Egyikük – Gergely Ágnes – még egy ideig énekelt, végül pályát módosított és tanár lett.

A másikuk a magyar rocktörténet megkerülhetetlen alakja azóta is. Elsősorban verslemezeiről és politikai tartalmú (a rendszerváltás előtt esetenként betiltott) dalairól és választékos előadásmódjáról ismert. Összesen 90 magyar és 18 külföldi önálló lemeze van, valamint 233 más magyar és külföldi albumon szerepel. Több mint háromszáz (333) hazai és külföldi hanghordozó őrzi dalait. A Kossuth- és Liszt-díjas Koncz Zsuzsa március 7-én ünnepli 67. születésnapját.

A Ki kit tud? után az 1960-as évek három korszakalkotó, de még amatőrként játszó zenekara kísérte: az Omega, az Illés és a Metro együttes. Kezdeti pályafutásának meghatározó pillanata az 1967-ben készült Ezek a fiatalok című film főszerepe. Ez az első olyan hazai alkotás, ami célul tűzte ki egy korszak fiatal generációjának, életérzésének, vágyainak kifejezésre juttatását. A filmben felcsendülő – Bródy János által írt – Szőke Anni balladája, Mr. Alkohol és Ez az a ház című dalok már körvonalazzák azt a művészeti és szakmai irányt, ami jellemzi munkásságát mind a mai napig.


(Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)

Az 1970-es években már mint elismert előadóművésznek egymás után jelentek meg albumai. Ezekben az években az Illés zenekarral közösen megjelent öt album közül az 1973-ban készült Jelbeszéd című lemezt – egyértelmű politikai indokok hatására – betiltották. Az 1970-es évek közepére már sorra kapta a külföldi felkéréseket. Koncertezett a kettévágott Németország mindkét részében, továbbá a Szovjetunióban, Lengyelországban és Franciaországban. Közben itthon is fellépett, rendszeresen készített felvételeket az 1970-es évek második felének egyik meghatározó együttesével, a Fonográffal. A lassacskán enyhülő politikai szigor 1977-re nem állt útjába az addigi munkásságát elismerő Liszt Ferenc-díj odaítélésében. Az 1979-ben a Fonográffal közösen készített Valahol című lemezt a sajtó az évtized lemezének választotta.

A megszűnő Fonográf együttessel végleg lezárult művészi életének egy szakasza. A pályafutásukat külön folytató Bródy János és Tolcsvay László továbbra is írt és hangszerelt dalokat számára, Bornai Tibor pedig segített a műhelymunkák elvégzésében, de innentől a lemezek már kizárólag Koncz Zsuzsáról szólnak. Az 1990-es években további önálló albumokkal jelentkezik, telt házas koncerteket ad a Sportcsarnokban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik