A csütörtöki HVG portréjában Horn György (a képen jobbra), az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumot (AKG) pedagógiai vezetője felidézi, hogy a nyolcvanas években milyen könnyen áthághatók voltak a hanyatló Kádár-rendszer szabályai.
Nem én voltam a bátor, maga a rendszer is kereste a kiutakat.
Létrehoztak például egy KISZ-en kívüli diákönkormányzatot, amiért a párt KISZ-díjjal jutalmazta, ő pedig a pénzből megvette első autóját.
Most a helyzet más, mert az állam erős, nagy felhatalmazással működik. Ennek ő is tudatában van.
Eddig is minden törvényi változáshoz tudtak alkalmazkodni. Úgy látja, ma, aki teheti, kimenekíti a gyerekét a közoktatásból. Szabó Tünde államtitkár is megtalálta azt a nagyon szögletes, elitista iskolát a gyerekeinek, ami leginkább kifejezi az ő és a NER szellemiségét.
Nincs ezzel baj. A NER elitje szerintem inkább az egyházi iskolákat preferálja, a miénk túl szabad számukra.
Horn György szerint egyébként nem a közoktatás rosszabb, mint 10 vagy 30 éve, hanem a légkör.
Sok oka lehet, hogy valaki magániskolát választ a gyerekének, de azt látom, hogy nálunk a Kádár-korszak végén és mostanában jelentkeztek a legtöbben.
Ezt azzal magyarázza, hogy már egyre többen látják, a mai iskola, amit 150 éve találtak ki, inkább káros, mint hasznos a gyereknek, akit 6 és 18 éves kora között bezár egy munkahelyre, noha a tudást másként is meg lehet szerezni.
Horn György régóta tudja, hogy az
iskola, bárhogy próbáljuk megújítani, halott.
Azt ő sem tudja, mi a megoldás, ha tudná, azt csinálná.
Kiemelt kép: 24.hu/Fülöp Dániel Mátyás