A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) ár-összehasonlítása alapján Magyarország jó helyezést ért el az energiaárak tekintetében más európai országokhoz képest. A hivatal szerint a főként a földgáz ára esetében figyelhető meg emelkedés. Leginkább Svédország (Stockholm), valamint Lettország (Riga) árnövekedése volt kiugró, de figyelemre méltó e tekintetben Spanyolország (Madrid), Franciaország (Párizs), és Olaszország (Róma) is.
A lakossági villamos energia árak esetében az uniós országok többségében enyhe áremelkedést lehetett észlelni, igaz, például Londonban, Rómában vagy éppen Bécsben sem emelkedtek az árak. Magyarországon kismértékben emelkedett az áram ára.
A MEKH tájékoztatás szerint bár a lakossági áram árának meghatározása soktényezős, a következő szempontok mindenképp hatással vannak a díjszabásra:
- Az erőművek termelési költsége (különösen az erőművek által felhasznált tüzelőanyag költsége).
- Az import és export költségei (a szállítási infrastruktúra korlátozott rendelkezésre állása miatt).
- Az erőművek rendelkezésre állása (extrém időjárási körülmények vagy karbantartási időszakok korlátozzák a termelő erőműveket).
- Az időjárásfüggő erőművek esetén az időjárási körülmények, és olyan (specifikus iparági szabályozásból fakadó) tételek, mint például a klímavédelem miatt bevezetett szén-dioxid-kibocsátási kvóta árának változása.
- Fontos hatása van továbbá a különféle megújuló termelési támogatási rendszereknek is a kapacitások létesítésén keresztül a megtermelt energia mennyiségére és azon keresztül a piaci árak alakulására.
A lakossági földgázár meghatározása szintén bonyolult kérdés. Ugyanakkor az alábbi tényezők mindképp fontos szerepet játszanak:
- A gázárra befolyással vannak az európai kitermelés költségei, az importgáz árának változása. A gáz árát részben az olaj és a szén világpiaci, illetve regionális árának változása határozza meg.
- Az infrastruktúra kiépítettsége nagyban befolyásolja, hogy melyik tagállam milyen áron tud importgázhoz jutni, milyen források állnak a rendelkezésére.
- Természetesen az időjárási tényezők (hideg vagy meleg tél) szerepe döntő a kereslet és kínálat egyensúlyára.
- Az energia díja mellett a hatóságilag árszabályozott rendszerhasználati díjak árának változása is befolyással bír.
- Emellett jellemzően támogatások és adók, adójellegű tételek is terhelik a kiskereskedelmi árakat
A MEKH egyébként nemzetközi minták alapján kidolgozott ár-összehasonlító statisztikát vezet a honlapján, amelyek 29 európai főváros energiaárait rangsorolja. Az eurócent alapú összehasonlításban Magyarország előkelő helyet foglal el mind az áram, mind a földgáz árának tekintetében.