Miközben tizenötre nőtt a gyanúsítottak száma a Simonka György fideszes országgyűlési képviselő tulajdonában álló Magyar Termés TÉSZ Kft.-t érintő büntetőeljárásban, a becsődölt társaság vagyona már vissza is vándorolt a kormánypárti politikus köréhez – derítette ki a 24.hu. Mindez több szempontból is érdekes, leginkább azért, mert Polt Péter legfőbb ügyész tájékoztatása szerint a vállalkozás összesen 973 millió forint kárt okozott Magyarország és az Európai Unió költségvetésének, amit a mai napig senki nem térített meg.
Minden jel arra utal, hogy a Békés megyei fideszes politikus körének lett volna pénze rá, hogy enyhítse az okozott károkat, ám úgy látszik, inkább úgy döntöttek, nem hagyják csak úgy elkótyavetyélni korábbi tulajdonukat.
A Békés Megyei Bíróság 2015-ben rendelte el a Magyar Termés TÉSZ Kft. felszámolását. A közzétett adatok szerint a társaság jelentős tartozást halmozott fel az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB), több kereskedelmi bank és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé. A felszámolási eljárást a Pre-Holding Felszámoló és Gazdasági Tanácsadó Kft. végzi, amely a cég vagyonát öt tételben hirdette meg árverésre:
- Kunágotán egy 1855 négyzetméteres belterületi ingatlant.
- Balkány településen egy 11640 négyzetméteres belterületi ingatlant.
- Medgyesbodzás településen egy 15099 négyzetméteres külterületi ingatlant.
- Pusztaottlakán egy 33016 négyzetméteres külterületi ingatlant.
- Továbbá a társaság eszköz- és ingóvagyonát.
Ezek közül mindeddig csak a Medgyesbodzáson található területet – ami korábban személyesen Simonka György tulajdona volt – nem tudta értékesíteni a felszámolócég. A tárgyi eszközök sorsát pedig nem sikerült kideríteni. A balkányi, kunágotai és pusztaottlakai területeket viszont sikerült elárverezni.
Balkányban egy üzlettárs vásárolt be
A több mint 11 ezer négyzetméteres balkányi terület érdekessége, hogy azt eredetileg Simonka egy olyan üzlettársa adta el a Magyar Termés TÉSZ Kft.-nek még 2009-ben, aki a cégnél a különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmény miatt zajló büntetőügyben hónapig volt előzetes letartóztatásban, s így az eljárás egyik gyanúsítottja.
Az ingatlan tulajdoni lapjából az is kiderült, hogy a felszámolási eljárásból egy olyan cég – a Champion Fuirt Kft. – vásárolta meg a területet, amelynek tulajdonosa szintén Simonka üzlettársa volt a Magyar Termés TÉSZ-nél. Igaz, az ügyészség titkolózása miatt nem lehet tudni, hogy ő gyanúsítottja-e a nyomozásnak vagy sem.
Rokoni szálak vezetnek Kunágotára
A kunágotai majd’ kétezer négyzetméteres ingatlant a terület tulajdoni lapja alapján 2016-ban vásárolta meg a felszámolási eljárásból a BMKP Békés Megyei Kitörési Pont Nonprofit Kft., ami több szálon is kötődik a Fidesz Békés megyei politikusához, és az sem mellékes, hogy ez a cég is tulajdonrésszel is bírt a Magyar Termés TÉSZ-ben. A BMKP a pár száz fős Pusztaottlakára van bejegyezve (korábban Simonka volt ott a polgármester), és 2017-ben, illetve 2018-ban (eddig) összesen 765 millió forint európai uniós támogatást nyert el.
Azaz közvetett úton a politikus közeli rokona által vezetett Pusztaottlaka Fejlődéséért Közhasznú Alapítvány irányítása alá került a terület.
A politikus testvére egy másik alapítványban is vezető (alelnöki) posztot tölt be, méghozzá abban, amelyik 250 millió forint brüsszeli pénzt nyert arra, hogy kerékpáros-túraközpont épüljön a Viharsarokban található településen. A Szent György – Jövő Építő és Vidékfejlesztő Közhasznú Egyesület által elnyert pályázat azért különös, mert Békés megyében szinte alig van kerékpárút.
Bűvésztrükk Pusztaottlakán
A legnagyobb, 33 ezer négyzetméteres pusztaottlakai terület sorsa a legérdekesebb, ugyanis a felszámoló által meghirdetett helyrajzi számon már nem lehet megtalálni az ingatlant a földhivatal nyilvántartásában. Azért nem, mert a helyrajzi szám megszűnt, a külterületet ugyanis belterületté nyilvánították, és nyolc különböző részre szabdalták fel, ami jelentősen megnövelhette a terület értékét.
Azt, hogy a területet mennyiért vették meg a felszámolási eljárás során, egyelőre nem tudni. Annyi viszont bizonyos, hogy ezzel a lépéssel az ingatlan visszakerült Simonka György körébe, ugyanis 2010-ben éppen a politikus által alapított és éveken át vezetett Simba Hungary Kft. adta el azt 440 millió forintért a Magyar Termés TÉSZ Kft.-nek.
Nem tudni miért és miből vették meg
A politikus testvére által vezetett alapítvány céljai közt egyébként egyáltalán nem szerepel sem az ingatlankereskedelem, sem az agrártevékenység. A szervezet legutóbbi beszámolója szerint
- közösségfejlesztő és nevelő tevékenységgel,
- nemzetiségi, kulturális, hagyományápoló, és szociális érdekvédelmi tevékenységgel,
- a társadalmi integráció erősítésével,
- helyi identitástudat erősítésével
foglalkoznak.
De az sem világos, hogy az alapítvány és a tulajdonában álló társaság pontosan miből vásárolta meg a Magyar Termés TÉSZ Kft. korábbi területeit. Bár azt nem tudni, hogy mennyiért keltek el a szóban forgó ingatlanok, annyi bizonyos, hogy a nyolc részre felszabdalt pusztaottlakai ingatlanokat összesen 97 millió forint hitel terheli, amit a Kevermes és Vidéke Takarékszövetkezet nyújtott a két szervezetnek. Vélhetően a hitel mellé önrészre is volt szüksége az alapítványnak és a cégnek, viszont a beszámolók alapján 2016-ban a két szervezetnek együtt alig több mint 23 millió forint nyeresége keletkezett, de sem a kötelezettségvállalásuk mértékéből, sem saját tőkéjükből nem lehet levezetni a vásárlást.
Hallgat az ügyészség és a felszámoló is
A Magyar Termés TÉSZ Kft.-nél a Központi Nyomozó Főügyészség folytatja a nyomozást, azonban a hatóságnál hiába próbáltunk érdeklődni arról, hogy a 973 milliós kár tételesen milyen közpénzeket érint. Mindössze annyit közöltek:
A bűncselekménnyel okozott kár összegére a korábban közölt tájékoztatás irányadó. A nyomozás érdekeire tekintettel további információ jelenleg nem adható.
Vagyis amellett, hogy azt sem árulták el, milyen forrásokat károsítottak meg Simonkáék, szerintük nem térült meg egy forint sem a pénzből. Ez pedig azért furcsa, mert a felszámoló már három ingatlant értékesített, az abból befolyt összegnek pedig csökkentenie kellett volna a kárt.
Megkerestük a felszámoló céget is arról érdeklődve, hogy milyen áron keltek el az eladott ingatlanok, ám a Pre-Holding Kft.-től mindeddig nem kaptunk választ kérdéseinkre. Pedig az eladási ár – különösen a pusztaottlakai ingatlan esetében – kulcsfontosságú. Ezt ugyanis 440 millió forintért adta el Magyar Termés TÉSZ-nek Simonka cége, tehát ha ennél olcsóbban vásárolta vissza a területet a testvére által irányított szervezet, tulajdonképpen még kerestek is az üzleten.
Kiemelt kép: Rosta Tibor / MTI