Ötvenmillió amerikai választópolgár adatait töltötte le egy óvatlan pillanatban egy választási tanácsadó cégnek egy egyetemi kutató – derült ki egy hete. Aztán a történetet pontosították: a kutató korábban megkapta a Facebooktól 57 milliárd barátság adatait. És akkor arról az – álhírnek bizonyuló – értesülésről nem is beszéltünk, hogy a Facebookot használná az amerikai bevándorlási hivatal is az emberek vegzálására.
HOL VANNAK AZ ADATAIM?
Ez ugye nem komoly kérdés? Amellett, hogy bejelölgettük a barátokat és ismerősöket, ami kezdésnek elég lenne, még a Facebook termékeit használjuk csevegésre is. Ennyiből egy sokkal bénább cég is meg tudna állapítani dolgokat.
Emellett lájkolással és a Facebook kommentelés használatával további információkat adunk a cégnek. Ezt még akkor is tesszük, ha nem is a közösségi oldalon vagyunk.
Mostanra ráadásul beismerték kis pironkodással a Facebooknál azt is, hogy a felhasználók megkérdezése nélkül gyűjtöttek híváslistákat és címjegyzékeket az androidos appjaik.
KI FÉR MÉG HOZZÁ EZEKHEZ AZ ADATOKHOZ?
Erre rajtunk kívül egy amerikai és egy brit parlamenti vizsgálóbizottság is kíváncsi, és valószínűleg vannak még páran, akiket ez foglalkoztat. A The Observer által megszólaltatott szivárogtató szerint a Palantir nevű privát hírszerző és elemzőcég egészen biztosan.
Ami nekünk felhasználóként még fontosabb, hogy a facebookos appok is adatok garmadát kérhetik le rólunk. Érdemes legalább az appok között rendet vágni, attól könnyen úgy érezhetjük, hogy tettünk valamit. Az engedélyezett appok listáját a beállítások között találjuk.
IDE NEKEM MINDEN ADATOM!
Van ilyen lehetőség, a beállítások oldalon van az apróbetűs részben egy link. Az adataink nem válnak azonnal letölthetővé, de maximum egy nap múlva kiküldi a Facebook a letöltési linket. A végeredmény egy nagy zip fájl lesz, amiben néhány weboldal és az összes fotónk, videónk található.
MI VAN A ZIPBEN?
A Photos és a Videos mappa biztosan magas nosztalgiaértékű. Ez rejti az összes képet, videót, amit a Facebook hozzánk tud kapcsolni. Még tanulságosabb a Messages nevű fájl tartalma, ami a regisztrációnk óta lezajlott összes chatbeszélgetést tartalmazza. Ha a partnerünk már törölte magát, akkor egyszerűen csak Facebook User névvel jelenik meg a listában, a beszélgetés tartalmából pedig tippelgethetünk, hogy mégis ki volt az.
Végül pedig a Security fülön megnézhetjük a Facebook infrastruktúrával ápolt kapcsolatainkat. Az összes IP-címünk megvan a listában, amiről az oldal tud. Belépési adatok nagyjából két-három évre visszamenően. Valós és tippelt helykoordináták cellainformációk és wifi alapján.
Az utolsó talán izgalmas fül a Friends nevű. Itt nem csak a jelenlegi facebookos barátainkat találjuk meg, hanem azokat is, akiket töröltünk (dátummal!), valamint a követőinket és a követetteinket.
Természetesen az utóbbit hirdetési szempontból kell érteni, azaz indukciós főzőlapot lehet-e nekünk eladni, sörbicikli túrát vagy egy egyágyas szobát az Arany Alkonyban.MIT KERES BENNE A HÍVÁSAIM LISTÁJA?
A közösségi oldal szereti tudni a telefonszámunkat. Valószínűleg ilyen-olyan tesztekkel már minden olvasóból kipofozta a mobilszámát – például a biztonságra hivatkozva vagy az SMS-küldésre.
A híváslistához és az ismerősök listájához pedig úgy fér hozzá, hogy egy-egy app telepítése után engedélyt kér. Sőt a legújabb leleplezés szerint az androidos készülékeken akkor is gyűjtött hívásadatokat, ha senki nem engedte ezt meg neki.
ÉS MI LENNE, HA TÖRÖLNÉM MAGAM?
Röviden: semmi. Egyrészt persze átváltoznánk név nélküli Facebook Userré a mások letöltött adatbázisában. Fontos azonban tudni, hogy a Facebook úgynevezett árnyékprofilokat is kezel, amivel a nem regisztrált netezőket követi. Biztos emlékeznek még, minden like gomb a szolgáltatás egy kis kémje. Emellett dolgozhat a közösségi hálóban bennmaradó ismerőseink adataiból is.
Ezek az árnyék profilok nem tartalmaznak mindent, de bőven elég részletesek. Elég abba belegondolni, hogy az általunk használt oldalak és a facebookozó barátaink mi mindent tudnak rólunk.
Kiemelt fotó: Luis Acosta/AFP