Viszonylag ritkán fordul elő, hogy egy felesleges jellemző vagy kiegészítő nem tűnik el az evolúció során – persze, azért akadnak kivételek. Nem véletlenül maradt meg az ember szeme fölötti, szőrrel borított sáv sem, amely három fontos funkcióit is ellát.
A szemöldök egyrészt kiemelt szerepet tölt be a szem védelmében,
Egyes szakértők szerint a szem ilyenfajta védelme olyannyira elengedhetetlen, hogy amennyiben nem alakult volna ki a szemöldök, úgy egyéb testrészek, például a hatalmas szempillák vagy kitüremkedő csontok óvhatnák a szemet.
A szemünkbe kerülő folyadék ugyanis megzavarhatja egyik legfontosabb érzékünket, a látást. Gondoljunk csak bele, hogy távoli felmenőink miként tudtak volna vadászni a párás, forró vagy éppen esős napokon, ha szemüket folyamatosan törölgetniük kellett volna.
A szőrös, mozgékony sáv a nonverbális kommunikációban tölt be kulcsszerepet, helyzete egyértelmű érzelmeket közvetít – a felhúzott szemöldök például csodálkozásra, míg az összevont szemöldök haragra utal.
A szemöldök ráadásul az arcfelismerést is támogatja, sőt néhány kutató úgy véli, hogy ez a funkciója legalább olyan fontos, mint a védelmi szerep.
Javid Sadr, az MIT idegtudományi szakértője kollégáival egy 2003-as tanulmányában azt vizsgálta, hogy az alanyok milyen arányban ismerik fel a hírességeket (például Richard Nixont vagy Winona Rydert) olyan képek alapján, melyeken arcukról eltávolították a szemüket vagy a szemöldöküket.
A szem nélküli hírességeket a résztvevők 60, míg a szemöldök nélkülieket 46 százalékos pontossággal azonosították. Sadrék a kutatás végén arra jutottak, hogy
(Via: BBC, Psychology Today, Science Focus, kiemelt kép: Pixabay)