Alig egy héttel az aranyérem megszerzését követően, amikor már kissé csillapodott az eufória, leülepedett a siker, és hideg fejjel gondoltunk vissza a férfi rövid pályás gyorskorcsolyázók hatalmas futására, a honi vízilabda egyik legendás alakjának a mondása ugrott be.
Manapság már mindenki sokat úszik, sokat gyakorolja az emberelőnyöket, sokat taktikázik, videózik. Ez az alap. Nemcsak mi, az ellenfelek is így készülnek
– jelentette ki Benedek Tibor, amikor még szövetségi kapitány korában rákérdeztek az elvégzendő munkára és a férfi vízilabda-válogatott fejlődési, kitörési lehetőségeire.
Eszünkbe jutott az, is amikor még a téli olimpia előtt Liu Shaolin Sándor Robert Carlost idéző combizmain hüledeztünk.
A rövidpályás gyorskorcsoly kifejezetten rétegsportág, nem túl sok nemzet űzi magas szinten. Pont olyan, mint a vízilabda. Lehet, hogy mindkettőben csak 8-10 csapat, versenyző van a világ közvetlen élvonalában, de azok között nyerni épp oly nehéz, mintha széles tömegbázissal bíró világsportról lenne szó.
Agyonnyom az esélyesség terhe
A világelit itt is piszok sokat dolgozik, ezért nüanszok döntenek. Csak azzal nem lehet előnybe kerülni, ha a mieink is sokat edzenek, vagy a riválisok combizmának körmérete néhány centivel kevesebb, mint Sanyié.
A háttérben szerényen meghúzódó sikerkovács edzőnő, a kínai Csang Csing ha a Nemzeti Sportnak adott interjújában arról beszélt, magyarországi első két évében úgy érezte, senki sem érti, mit akar. Folyamatosa kérdezgették, miért van szükség napi 7-8 óra edzésre? Hát ezért!
A tehetségen, a rengeteg munkán, a technikai háttéren – a pengékkel való bánásmód pl. – túl azonban akad még egy kulcsfontosságú adaléka a sikernek, amelyre Benedek Tibor szintén nagy hangsúlyt fektetett, s ami
Bizonyos versenyzőknél, sportágaknál olimpiászról olimpiászra gyakorta halljuk magyarázatként, a vártnál gyengébb szereplés oka, hogy a tét, a játékok súlya, a nagy elvárás agyonnyomta a magyar sportoló(ka)t. Nem is csak az első olimpiásokat viseli meg a nagy teher, hanem azok közül is megroppannak néhányan, akik egészen közelről is láttak már öt karikát. A tudat, hogy az aranyérem megnyerésével a sportoló hátralévő élete kerülhet sínre, gyakran elviselhetetlen béklyót rak a kezekre, lábakra.
Noha most már a kor követelményeinek megfelelően sportpszichológusok is dolgoznak a versenyzőkkel, ennek ellenére visszatérő probléma a mentális zűrzavar, amin hol jobban, hol nehezebben képesek úrrá lenni.
Elég, ha csak a riói olimpiát idézzük fel, hányszor hangzott el egy-egy kiesést követően magyarázatként, hogy „agyonnyomott a tét”?
A még egy fejben tényleg erős cselgáncsozó, Tóth Krisztián – az eddigi egyetlen magyar világranglista-vezető, aki éremesélyesként érkezett a játékokra – is megroppant a köz és a saját maga által a vállára pakolt teher alatt.
Azt sem szabad elfelejteni, hiába mennek éremvárományosként a mieink, a rivális országok versenyzői sem átallanak szintén a dobogóért harcolni, s adott esetben ezt el is csaklizni a magyarok elöl.
Rövid pályás gyorskorcsolyázóink kiváltképp erősnek bizonyultak
Liu Shaolin Sándor világbajnokként érkezett Phjongcshangba, ahogy öccse, Liu Shaoang is esélyesként. A férfi váltó világkupa győztesként szintén okkal reménykedhetett dobogóban. Ezért nagy szó, hogy
- mire a váltóig eljutott a program, addigra még mindig váratott magára a magyar küldöttség első (remélt) phjongcshangi érme.
- Bár Liu Shaolin Sándor szerzett két értékes ötödik helyet, 1000 méteren azonban kizárták.
- A szintén első olimpiás öcsi, Liu Shaoang 500 és 1000 méteren is hasonló sorsra jutott.
- A Liu testvérek édesanyja a kiesések után arról beszélt, egyértelműen lelki okai voltak a kizárásnak, mondván fiai ugyan hisznek a sikerben, de komplikált feldolgozni az esélyesség terhét.
Ennyi balszerencse közt az sem lett volna meglepő, ha lelkileg olyan állapotba kerül a brigád, hogy össze-vissza csúszkálnak csak a jégen.
Ehhez képest 5000 méteren keresztül tökéletesen teljesített a váltó, abban a 6:31.971 percben – nem mellesleg olimpiai csúcsot jelentő időben – nem lehet hibát találni. A Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Knoch Viktor, Burján Csaba kvartett (és a tartalék Oláh Bence) a rajt után az élre állt, később a második, majd a harmadik-negyedik helyre csúszott vissza, a hajrában viszont tempót váltott a csapat, az élre tört, Liu Shaolin Sándor pedig befejező emberként az első helyen ért célba!
Ez pedig tökéletes mentális állapotról tanúskodik, mi több, azt a hatalmas terhet is elbírták, hogy a játékok már 13 napja tartottak, mire a váltóverseny döntőjét rendezték.
Bánhidi Ákos csapatmenedzser nem véletlenül hangsúlyozta, a váltó fejben nőtt a világ fölé, a kulcsszituációkban a mieink voltak a legjobbak.
Magyarország első téli olimpiai aranyérmét nyerték meg a férfi rövid pályás gyorskorcsolya-váltó tagjai, akik bizonyították, nemcsak piszok gyorsan korcsolyáznak, de a mentális erő terén is kimagasló képességekkel bírnak.