A Science folyóiratban ismertetett tanulmány szerint azok az emlősök, melyek az emberek által átalakított területeken élnek, jóval kevesebbet mozognak, mint az egyéb régiókban élő társaik- számol be a Science Daily. A jelenség globálisan megfigyelhető.
Minden organizmusnak helyre van szüksége
– mondta Bruce Patterson, a tanulmány társszerzője és a Field Múzeum munkatársa. Ha az állatok élőhelye jelentősen összezsugorodik, az megnehezítheti a táplálkozást, a párzást és az ökológiai szerep kiteljesedését.
A vizsgálatban több mint 100 kutató elemezte 57 emlősfaj mozgását. Patterson például 2002-2009 között tanulmányozott három oroszlánt a kenyai Tsavo érintetlen vadonjában. Az adott periódusban a ragadozók egy 1 400 négyzetkilométeres területet jártak be.
Amikor csökken az elérhető táplálék mennyisége, az állatok gyakran kerekednek fel új forrásokat keresve. A kutatás azonban azt mutatja, hogy az átalakított környezetekben az élőlények ritkábban indulnak el. Bizonyos kisebb fajok számára ez nem jelent problémát, de a nagyobb élőlények, például az oroszlánok egyszerűen nem képesek elboldogulni az emberek által uralt régiókban.
![Túl sok területet veszünk el a természettől 1](https://s.24.hu/app/uploads/2018/01/thinkstockphotos-122554962-1024x667.jpg)
Egy faj mozgása nemcsak az adott élőlény, hanem az egész ökológia számára fontos. Bizonyos denevérfajok például elengedhetetlen szerepet játszanak a növények beporzásában, a növényevő emlősök vándorlása pedig a ragadozók életét is befolyásolja.
Patterson szerint a következő cél az, hogy felderítsék, mely térségek a legveszélyeztetettebbek.
(Kiemelt kép: Thinkstock)