Az orosz parlament már a jövő héten elfogadhatja azt a törvénymódosítást, amely korlátozza a külföldi média működését, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok idegen ügynökként való bejegyeztetésre kötelezte az orosz állami RT America tévécsatornát és a Szputnyik hírügynökséget – jelentette ki pénteken Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke.
Az Állami Duma vezetője szimmetrikus válaszintézkedést helyezett kilátásba, rámutatva, hogy amíg az idegen ügynöki tevékenységről rendelkező orosz törvény eddig nem vonatkozott a tömegtájékoztatási eszközökre, addig az Egyesült Államok a saját hasonló jogszabályát ki kívánja terjeszteni az RT-re és a Szputnyikra. Hozzátette, hogy amíg az amerikai jogszabály megsértőire 5 évi szabadságvesztés szabható ki, addig az orosz törvény a jelenlegi formájában elsősorban közigazgatási és csak azután büntetőeljárási ügyként kezeli a törvénysértést és 2 évig terjedő börtönt ír elő.
A házelnök megbízta az illetékes bizottságokat a törvénytervezet előkészítésével és elrendelte a frakcióközi egyeztetést is. Szergej Nyeverov házelnök-helyettes kilátásba helyezte, hogy a törvénymódosítás kiterjed majd a közösségi hálózatokra is.
Vologyin alaptalannak és leplezetlen nyomásgyakorlásnak nevezte az amerikai igazságügyi minisztériumnak azt a követelését, hogy az RT és a Szputnyik idegen ügynökként regisztráltassa magát. Szerinte Oroszországban több tucat olyan amerikai tömegtájékoztatási eszköz működik, amely beavatkozik a belügyekbe, és amelyeket közvetve vagy közvetlenül az Egyesült Államok kormánya finanszíroz. Érvelése szerint a szimmetrikus ellenintézkedésekre azért van szükség, hogy azok megvédjék az orosz állampolgárokat “a leplezetlen beavatkozástól”.
Margarita Szimonyjan, az RT főszerkesztője csütörtökön közölte, hogy a televízió, engedve Washington nyomásának, regisztrálja magát külföldi ügynökként. Az amerikai igazságügyi minisztériuma felszólította az Egyesült Államokban működő orosz csatornát: jövő hét hétfőig tegye ezt meg. Szimonyjan szerint ha a médiavállalat ellenszegülne, letartóztathatják az RT amerikai irodájának igazgatóját, és befagyaszthatják a cég amerikai bankszámláit. A főszerkesztő ugyanakkor közölte, hogy az ügyet bíróságra viszik.
A külföldi ügynökök bejegyzésére vonatkozó 1938-as amerikai törvény (FARA) értelmében mindenkinek regisztráltatnia kell magát az amerikai igazságügyi minisztériumnál, aki egy külföldi kormány utasítására, kérésére vagy irányítása alatt tevékenykedik. A FARA kivételt tesz azokkal a médiaszervezetekkel, amelyek nem külföldi kormányokat szolgálnak ki. Ezt a mentességet élvezi a BBC brit és a Deutsche Welle német tartalomszolgáltató is. Ugyanakkor a Peking felügyelete alatt álló China Dailyt, az NHK Cosmomedia japán tévécsatornát és a dél-koreai Korean Broadcasting Systemet (KBS) például bejegyezték az igazságügyi minisztériumnál.
Oroszországban 2012-ben lépett érvénybe a külföldi ügynökökről rendelkező törvényt, azóta mintegy 150 civil szervezetet minősítettek ebbe a kategóriába. A jogszabály kötelez minden, külföldi finanszírozásban részesülő, politikai tevékenységet folyató nem kormányszervezetet (NGO), hogy kérje külföldi ügynökként történő bejegyzését, és minden nyilvános közleményében vagy tevékenységében ebben a minőségében tüntesse fel magát. 2015-től hatályos az a jogszabály, amely lehetővé tette szervezetek nemkívánatosnak minősítését Oroszországban. A nemzetbiztonsági kockázatokkal indokolt törvény értelmében az ilyennek minősített szervezetek működését betilthatják, vezetőiket közigazgatási, valamint büntetőjogi felelősségre vonhatják, vagyonukat befagyaszthatják.