Olyan cégekkel is kötöttek szerződést a magyar külképviseletek, amelyekkel a Fidesz kormánytöbbsége által elfogadott alaptörvény szerint nem lehetett volna.
Bacskai József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára az országgyűlés gazdasági bizottsága előtti meghallgatásán azt mondta: „megpróbáltuk”, de
a jelenlegi előírásoknak nem mindig tudtunk megfelelni, a külképviseletek ezeknek érvényt szerezni nem tudtak.
A keddi meghallgatásra azért került sor, mert egy hete kiderült, hogy egy EU-s szabályok átültetésével foglalkozó salátatörvénybe becsempészve olyan módosítást akar fű alatt elfogadtatni a kormány, ami az alkotmányos tiltás ellenére lehetővé teszi, hogy a magyar nagykövetségek ezentúl offshore hátterű cégekkel is üzletelhessenek.
A törvény azt mondja ki, hogy Magyarország automatikusan átlátható szervezetnek minősít minden olyan céget, amelyik a külképviseletekkel köt szerződést. Egy külön paragrafus visszamenőleg is mentesítést ad az alkotmányos kötelezettség alól.
A külügy helyettes államtitkára a bizottság előtt azzal magyarázta a helyzetet, hogy „külföldön” nem mindig tudták a tulajdonosi szerkezettel kapcsolatos nyilatkozattételre bírni a szerződtetett cégeket.