Közélet

Nem engedte a MÁV a roma hős emléktáblájának felavatását

A  Roma Büszkeség Napján, szombaton felvonulást szerveztek, a szervezők egy emléktáblát szerettek volna kihelyezni a Nyugati Pályaudvarra. Még a nyáron fölvették a kapcsolatot a MÁV-val azzal kapcsolatban, hogy szeretnének a Nyugatinál emléktáblát állítani. A vasúttársaság akkor nem volt elutasító, bár nem is mondta ki, hogy kihelyezhetik a táblát – írja az Index.

A MÁV a most szombati felvonulás előtt nem sokkal azonban közölte a szervezőkkel, hogy nem tehetik ki Puczi Béla emléktábláját.

Puczi Béla marosvásárhelyi cigány egyike volt azoknak az ottani romáknak,  akik az 1990-es marosvásárhelyi pogrom idején “ne féljetek magyarok, itt vannak a cigányok!” kiáltással a magyarok segítségére siettek. Romániában elítélték és börtönbe zárták.

Onnan szabadulva Magyarországra menekült, ahol menekülttáborba zárták. Tíz évvel később ugyan megkapta a magyar állampolgárságot, de addigra tönkrement az élete és az egészsége. Élete végén a Nyugati téren élt hajléktalanként, 2009-ben halt meg.

Nem volt a MÁV dolgozója

A szervezőket az Örökségvédelmi Hivatalhoz irányították, közben az adományokból összegyűlt pénzből elkészült az emléktábla.

A MÁV azonban három nappal a szombati felvonulás előtt közölte, nem tehetik ki Puczi Béla emléktábláját. Az indoklás az volt, hogy a társaság épületeire emléktáblát – a közforgalom számára megnyitott területekről látható módon – a vasúti közlekedéssel összefüggésbe hozható esemény, maradandó értéket létrehozó személy, csoport emlékére lehet elhelyezni.

Mivel pedig Puczi Béla nem volt a MÁV dolgozója, nem felel meg ennek a kritériumnak.

A Roma Sajtóközpont petíciót indított, amiben a MÁV Zrt. vezetőjének közbenjárását kérjük Puczi Béla emléktáblája ügyében. A kérvényt már több százan aláírták.

Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán

Ajánlott videó

Olvasói sztorik