A Magyar Haltani Társaság októberben indított szavazást honlapján a 2017-es az Év hala cím elnyeréséért. A korábbiakhoz hasonlóan most is három őshonos jelölt közül lehetett választani:
A vizák eltűnése után a magyar vizek legméretesebb hala a harcsa. Hosszú életű hal, amely egész életében növekszik, másfél évszázada még kétmázsás példányokat is fogtak vizeinkből, de ma már a 100 kg fölöttiek is ritkaságszámba mennek.
Kedvelt élőhelyeik a lassú folyók és az állóvizek, táplálékukat tekintve nem igazán válogatósak, az apró halivadéktól a víz felszínén úszó kiskacsákig mindent felfalnak. Ikráikat általában júniusban rakják le, többnyire a fűzfák bojtos gyökérzetére vagy az árvíz alá került bokrokra. A hím gondosan őrzi és védi ezeket.
A faj mesterséges szaporítási módszere igazi hungarikum, amit napjainkra más országok is átvettek. Az üzembiztos technológia lehetővé teszi a tógazdasági és a medencés áruharcsa-termeléshez szükséges ivadék előállítását. Szálkamentes, ízletes húsa a harcsát egyik legkedveltebb étkezési halunkká teszi, amiből a jelenleginél lényegesen nagyobb mennyiség is helyet találhatna a háztartásokban és a vendéglátóiparban.
(Kiemelt kép: MTI/H. Szabó Sándor)