A Magyar Nemzet információi szerint miután a kormány egyértelművé tette, hogy leállítja a programot, óriási roham indult meg a letelepedési kötvényekért: a kínai ügynökségek
A tendencia még nem mutatkozik az októberi adatokban, mivel a külföldiek befizetése és az állampapír lejegyzése között bő másfél hónap is eltelhet, így csak a novemberi, illetve decemberi statisztikákból fog kiderülni, mennyivel is nőtt meg a kereslet.
Kifizetődő volt a belengetés
A lap szerint a kormány lassú kivezetési stratégiája hatásosnak bizonyult a kötvényprogram iránti érdeklődés felkorbácsolásában, jó szolgálatot tett, hogy nem egyik napról a másikra szűntették meg a lehetőséget. Emlékeztetnek: nyáron jelentős bürokratikus könnyítésekről döntöttek, amelyek július 1-én léptek hatályba.
Eltörölték a hat hónapos ideiglenes korlátot, júliustól azonnal a letelepedési engedélyt adták ki a magyar hatóságok. Gyorsították az eljárást, még magyarországi lakcímet sem kellett megadni a korábbi előírásokkal szemben, a házastársakon és gyermeken túl pedig a nagyszülőkre is kiterjesztették a családegyesítés jogkörét. Bár most a kormány azzal indokolja a program kivetését, hogy Moody’s nemzetközi hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába emelte Magyarországot, nyáron, a könnyítések idején már két hitelminősítő is bizalmat szavazott az országnak.
A kötvényprogram igazi hasznát az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága által forgalmazási engedélyekhez jutott cégek zsebelik be. Ezek egy kivételével offshore szigeteken bejegyzett cégek – derül ki a cikkből.