Tudomány

Alig alszik a vakhal

A barlangi vaklazacnak nem könnyű az élete: szeme nincs, bőre áttetsző, feje pikkelytelen, és még alváshiánytól is szenved.

A 11 centisre növő állat az USA déli és keleti részének barlangjaiban honos, és alkalmazkodott a teljes sötétségben való életmódhoz. Amerikai kutatók most újabb érdekességet fedeztek fel a fajjal kapcsolatban, mégpedig azt, hogy a mexiki barlangi vaklazacok alig alszanak.

A megállapításról Richard Borowsky, a New York Egyetem biológusa és munkatársai arról számoltak be legújabb tanulmányukban.

Míg utóbbiak 24 órából mintegy 800 percet töltenek nyugalmi állapotban, vak társaik csupán 110-250 percig tesznek így. Borowsky szerint alvásuk az alvászavaros emberekéhez hasonlítható.

Hogy rájöjjenek a furcsa viselkedés genetikai hátterére, a biológusok a vakhalakat normál rokonaikkal keresztezték. A hibridek is keveset aludtak, ami azt jelenti, hogy az alváshiányt okozó mutáció dominánsan öröklődik.

Az egyelőre még tisztázatlan, miért alszanak ilyen keveset a halak. Borowsky gyanítja, hogy szükségük van a hosszabb ébrenlétre, mivel a barlangban kevés a táplálék, és amikor az útjukba sodródik, jobb, ha a halak ébren vannak.

AJÁNLOTT LINKEK:

Az alváshiányról szóló tanulmány kivonata (Current Biology)
Tudj meg még többet a mexikói barlangi vaklazacról! (waterfall.hu)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik