Milliókkal nőhet 2040-ig a légszennyezés miatti halálesetek száma, ha a energia előállításának és felhasználásán nem változtat a világ, írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésében.
ezzel a légszennyezettség a negyedik helyen áll az emberi egészségre legnagyobb fenyegetettséget jelentő tényezők sorában a magas vérnyomás, a nem megfelelő étrend és a dohányzás mögött.
A káros, szennyező anyagok, mint a kén-dioxid, a nitrogén-oxid és a gyakran savakat, fémeket, termőföld- és porrészecskéket tartalmazó finomszemcsés anyagok okozzák a legsúlyosabb károkat. A levegőben szálló apró részecskék hosszú távon tüdőrákot, agyvérzést, szívbetegséget okozhatnak, de gyorsan ölő tüneteket, többek között szívrohamot is előidézhetnek elő.
Ezeknek a szennyező anyagoknak a kibocsátásáért elsősorban a szabályozatlan és a szakszerűtlen energiatermelés- és felhasználás felelős, írja az IEA jelentésében.
Ha nem történik semmi, a kültéri levegő szennyezettsége miatti halálos áldozatok száma világszerte a jelenlegi évi hárommillióról 4,5 millióra növekedhet.
Új légszennyezettségi és energiapolitika bevezetésével, többek között a közúti közlekedés károsanyag-kibocsátásának szigorú korlátozásával és az ipar energiahatékonyságának növelésével tisztábbá válhat a levegő. A számítások szerint így 2040-ig világszerte hét százalékkal csökkenhet a finomszemcsés anyagok, 20 százalékkal a szén-dioxid és 10 százalékkal a nitrogén-oxid kibocsátása.
Az üvegházhatású gázok kibocsátása csökken az iparosodott országokban és a legutóbbi jelzések szerint Kínában is, növekszik viszont Indiában, Délkelet-Ázsiában és Afrikában, ahol az energiaigények mellett eltörpülnek a levegő minőségének javítására tett erőfeszítések.
Bár a károsanyag-kibocsátás mértéke a becslések szerint világszerte csökkenni fog, a jelenlegi és tervezett energiapolitikai intézkedések nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy javítsák a levegő minőségét. Anélkül, hogy változás történne a világ energiatermelésében és -felhasználásában, tovább fog nőni az emberi áldozatok száma, írja az IEA.
(mti)