A hitszónok híveinek százai a hírek szerint átmásztak a védett körzetet elzáró falon, egyes jelentések szerint többen épületeket rongáltak meg, bár a behatolók egy másik része visszafogottságra intette őket. Több száz ember hatolt be a parlament épületébe is, ahol a Dow Jones hírügynökség értesülései szerint megtámadtak egy törvényhozót. A helyszínről közölt tévéfelvételeken látszik, ahogy a képviselőt a tüntetők botokkal és ökleikkel ütlegelik. “Elszaladtak a gyávák” kántálták a tüntetők az elmenekült képviselőkre utalva.
A feldühödött tüntetők azután hatoltak be, hogy a parlament elnöke jövő hétre halasztotta a szavazást egy új kabinet megalakításáról. Az esti órákban a biztonsági erők könnygázzal és a levegőbe leadott lövésekkel próbálták meg visszatartani a behatoló tömeget. Rendőrségi források szerint egy tucatnyi ember megsebesült.
A randalírozásba is torkollott megmozdulásra a tüntetők azután szánták el magukat, hogy Muktada asz-Szadr egy nyilvános rendezvényen adott hangot a törvényhozó testület iránti elégedetlenségének. Azt várta ugyanis, hogy olyan kormányalakítás történik, amelyben kizárólag független szakértők vezetik a kulcsfontosságú tárcákat, mert csak így szorulhat vissza a korrupció, amely hátráltatja Bagdadot a közszolgáltatások ellátásában. Ráadásul az országban az Iszlám Állam terrorszervezettel is fel kell venni a harcot, arról nem is beszélve, hogy érdemben kellene foglalkozni az alacsony olajárak miatti pénzügyi válsággal.
Pedig Haider al-Abádi kormányfő megpróbált engedni a nyomásnak, március 31-én be is mutatta átalakított kabinetjét a parlamentnek. A honatyák néhány nappal ezelőtt meg is szavazták a kabinet részleges átalakításáról szóló javaslatot, de Muktada asz-Szadrot ez nem elégítette ki, mert nem tartotta valóban szakértőinek az új kormányt, tekintve – mint maga panaszolta – politikai pártok emberei továbbra is helyet foglalnak benne.
S mivel a hitszónok februárban 45 napot adott a miniszterelnöknek arra, hogy reformtervezetet terjesszen elő a kormányról, azzal fenyegetve meg őt, hogy ha ez nem történik meg kielégítően, akkor hívei támadást intézhetnek a zöld zóna ellen. Ezt követően több héten át tüntettek a kormány ellen, és szombaton úgy vélték, hogy Muktada asz-Szadr “megadta a jelet”. Még akkor is, ha a hitszónok szombati beszédében nem szólította fel egyértelműen őket a zöld zónába történő betörésre.
Szadr irodája a nap folyamán kiadott egy közleményt, amelyben áldását adta a történtekre, ugyanakkor óva intette híveit attól, hogy megtámadják a zöld zónában álló külképviseleteket. “Égessétek el a megszállók zászlait, de ne támadjátok meg a követségeket” – áll a közleményben.