A The Lancet című brit lapban pénteken megjelent tanulmány szerint a hosszabb ideig tartó szoptatás évente nemcsak több mint 800 ezer baba életét mentené meg világszerte, hanem a mellrák okozta halált is megelőzné 20 ezer esetben.
A szoptatásnak életmentő előnyei vannak
– emelte ki a tanulmányra hivatkozva az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF).
A tudományos tanulmány több tucatnyi kutatáson és elemzésen alapszik, melyek a szoptatás egészségi és gazdasági következményeit vizsgálták. Ezek szerint
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalább az első hat hónapban kizárólagos anyatejes táplálást javasol, a második életévig mellétáplálással kiegészített szoptatást. Az anyatej nemcsak a szükséges tápanyagokat tartalmazza, de a gyermekbetegségektől is védi a babákat.
A tanulmány döntő bizonyítékkal szolgál arra, hogy a szoptatás a gyerekek túlélésének, egészségének, növekedésének és fejlődésének egyik alappillére, hozzájárul egy sokkal jobb és fenntarthatóbb jövőhöz
– mondta Werner Schultink, a UNICEF élelmezésügyi vezetője.
Az elemzés szerzői szerint a gazdagabb országokban a szoptatás több mint egyharmadával csökkenti a hirtelen csecsemőhalál kockázatát. A szegényebb országokban a hosszú távú szoptatás felére csökkenti a hasmenéses fertőzések és harmadára a légúti megbetegedések kialakulásának kockázatát. Ezen kívül az anyatej hatására csökken a gyerekeknél a diabétesz és a túlsúly, az anyáknál pedig a mell- és petefészekrák kialakulásának kockázata, ami csökkenti az egészségügyi rendszer terheit is.
Nem mellesleg a szoptatás növeli a baba intelligenciáját, ami szintén a gazdasági növekedést segíti – állítja a tanulmány.
A tanulmány felszólítja a kormányokat, hogy támogassák az anyákat olyan irányelvekkel, mint például a legalább 14 hetes szülési szabadság biztosítása. Elemzése szerint az országok évente 500 milliárd dollárt veszítenek amiatt, hogy kiesik a keresete azon értelmi sérülteknek, akiknek betegsége a szoptatás hiányára vezethető vissza.
A UNICEF kiemelte: a vizsgálatok eredményei rámutatnak arra, hogy a szoptatás segíthet az ENSZ úgynevezett fenntartható fejlesztési céljainak elérésében is.
A szoptatás a legtermészetesebb, leginkább költséghatékony, gazdaságilag erős és azonnal elérhető módja annak, hogy minden gyermeknek, legyen szegény vagy gazdag, biztosítsuk a legegészségesebb életkezdetet
– mondta Schultink.