Idén januárjától a mindenkori minimálbér havi bruttó 111 ezer forint. Ennek nettó összege (ha semmilyen családi kedvezményt nem veszünk figyelembe) 73 815 forint. Ez kb. 5 ezer forinttal magasabb, mint tavaly. A Bankmonitor.hu azt vizsgálta meg, hogy mennyivel növelte meg ez az összeg a hitelezhetőséget.
Attól is függ, mennyire terhelhető
A jövedelmet minden hiteligénylésnél igazolni kell, méghozzá a mindenkori minimálbért legalább elérő összeget. Ennek a forrása lehet munkabér, öregségi nyugdíj, véglegesített rokkant nyugdíj, véglegesített járadék, stb.
A mindenkori minimálbér (jelenleg 73.815 forint) megléte alapfeltétel, de nem minden esetben elegendő a kívánt hitelösszeg felvételéhez.
A jövedelemnél nemcsak annak elfogadhatóságát, hanem a terhelhetőségét is vizsgálják ugyanis a bankok. Azt, hogy melyik bank hány százalékban engedi megterhelni a jövedelmet, a bank belső hitelezési szabályzatától függ. De persze semmilyen körülmények között nem engedhetik a törvényi felső korlátot átlépni. Ez a korlát (JTM) szabja meg, hogy a jövedelmünk mekkora százalékát fordíthatjuk hiteltörlesztésre. 400 ezer forint/hó jövedelem alatt 50 százalékig, felette pedig 60 százalékig lehet maximum megterhelni egy jövedelmet.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a bankok a megélhetési költséget levonják a figyelembe vehető, nettó jövedelemből – jegyzik meg. Az így megmaradt szabad rész fordítható hiteltörlesztésre, melybe beleszámítják a már meglévő hiteleid törlesztőrészletét, valamint a most felvenni kívánt kölcsön törlesztőjét is.
Gyakorlati tapasztalatuk, hogy reálisan a jövedelem 35-40 százalékával lehet megterhelni egy minimálbér körüli jövedelmet. Ez azt jelenti, hogy 25-29 ezer forintos havi kötelezettséget vállalhatsz be, ha az igazolt jövedelmed a minimálbér összegének felel meg.
De hogy ténylegesen mekkora hitelt lehet kapni, és ez mit jelent például ingatlanvásárlásnál? Azt is elárulják, kattintson!