Tornász-Eb: Berki Krisztián buta baki miatt bukta az aranyat

Pénteken, a magyar női torna történetében először Kovács Zsófia ezüstérmet nyert összetettben a kolozsvári Európa-bajnokságon. Utoljára Óndi Henrietta járt ennek a közelében, ő 1990-ben, Athénban  lett harmadik.

A szombati szerenkénti döntőkben Dévai Boglárka ugrásban, Kovács Zsófi ugrásban és felemáskorláton volt érdekelt, míg Berki Krisztián első helyen állt a lólengés döntője előtt.

Ugrás

Először Dévai, a szombathelyi Haladás VSE 17 éves versenyzője 14,316 pontot kapott a bronzérmes lett. A döntőt a francia Coline Devillard nyerte 14,466 ponttal, ezüstérmes a brit Ellie Downie lett 14,350 ponttal.

Dévai Boglárka bronzérmes ugrása Fotó: MTI/EPA/Mircea Rosca

Ezen a szeren magyar tornásznő legutóbb 1998-ban állt dobogón kontinensviadalon. A döntő másik magyar résztvevője, Kovács Zsófia hatodikként zárt 14,199 ponttal.

Lólengés

Izgatottan vártuk Berki Krisztiánt, aki remek gyakorlatot mutatott be, de valami baj lehetett az éterben. Mert miközben a műsorközlő bemutatásként még sorolta Berki sporttörténelmi sikereit, a tévéközvetítés miatt már elindították az órát.

Általánosságban az órát akkor indítják, amikor a tornász nevét bemondja a hangosbeszélő, de ebben az esetben, amikor Berki neve felhangzott, már öt másodperce ment az idő.

Így tornászunk gyakorlatával végül 2-3 másodperccel túllépte az időt, amiért 0,3 büntetőpontot kapott. Így bár amúgy 15,200 ponttal aranyat nyert volna, a 14,900 csak második helyre volt ezúttal elegendő.

A magyar szövetség előbb szóban óvott, amit elutasítottak, majd írásban és kétszer is benyújtották az óvást, de a szakértők szerint mivel nem egyértelmű a helyzet, nem sok a remény. Minden esetre Sóvágó Lajos szövetségi kapitány azt nyilatkozta, ha elutasítják az óvást, jogi útra terelik a kérdést.

Úgy érzem a mai gyakorlatom legalább annyira jó volt, mint a selejtezőben, így ha nem kapom a 0,3 tizedes levonást nyilván hasonlóan magas pontszámot kapok. Jó lett volna nyerni, de boldog vagyok, örülök az ezüstnek, mert nagyon mélyről jöttem vissza

– értékelt rendkívül kulturáltan, sportemberhez méltóan Berki Krisztián.

Érdekes, hogy a vezetőbíró orosz, és ezzel a levonással a szintén orosz David Beljavszkij nyert.

Felemáskorlát

Kovács Zsófi gyakorlata közben sajnos elvétett egy fogást, sajnos leesett a felemáskorlátról. Sajnos emiatt a gyakorlatának nehézségi foka is 6,0-ról, 5,8-ra csökkent. Kis szünet után folytatta és remek leugrás után gyönyörűen érkezett a szőnyegre. A zsűri 13,100 ponttal jutalmazta a produkciót, ami ezúttal is a hatodik helyhez volt elegendő.