A börtönből való szabadulása után is folytatni akarja az utcai megmozdulások szervezését, és egyesíteni szándékozik az orosz baloldali erőket, hogy közös jelöltet indítsanak a jövő évi elnökválasztáson – jelentette ki csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján Szergej Udalcov orosz ellenzéki vezető.
A radikális Baloldali Front elnöke a keddi szabadulása óta tartott első sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy “egy kicsit körül akar nézni”, de úgy véli, hogy őszre az emberek már hallani fognak korrupcióellenes megmozdulásaikról, illetve az 1917-es októberi (bolsevik) forradalom közelgő 100. évfordulójának megünnepléséről, amelyet a baloldali erőkkel közösen kíván megtartani.
Az utcai tiltakozás a legfontosabb eleme a személyes jogokért és szabadságért vívott harcnak, egy normálisan működő államnak. Mindig is üdvözöltem és üdvözölni fogom az ilyesfajta tevékenységet. De ennek az aktivitásnak nem kell provokatívnak lennie
– nyomatékosította Udalcov.
Annak kapcsán, hogy szándékozik-e együttműködni a szintén Kreml-kritikus, a jövő évi elnökválasztáson indulni szándékozó Alekszej Navalnij ellenzéki politikai aktivistával, Udalcov kategorikusan kijelentette: “Az, hogy az elnökválasztáson indulni akar, az ő dolga, de ő nem az én jelöltem. De a korrupció ellen fellépni – bármikor, kérem. Készen állunk és nyitottak vagyunk az együttműködésre, de nagyon ügyelünk arra, hogy ne próbáljanak meg minket ismét kihasználni” – húzta alá.
Udalcov bejelentette egyúttal, hogy felhívást szándékozik intézni az orosz baloldali erőkhöz, köztük az orosz kommunista párthoz és a szocialista nézeteket valló Igazságos Oroszország nevű párthoz, hogy indítsanak közös jelöltet a jövő évi elnökválasztáson.
Udalcovot és egy másik ellenzékit, Leonyid Razvozzsajevet 2014 júliusában ítélték négy és fél év börtönbüntetésre a rendőrség és a tiltakozók összecsapásába torkolló, többtucatnyi sebesültet követelő nagyszabású kormányellenes moszkvai tüntetésben játszott szerepükért, s az orosz hatalom megdöntésére irányuló tevékenységükért. Razvozzsajev idén áprilisban került szabadlábra.
A tiltakozások kapcsán 32 ember ellen indult eljárás, közülük tizenegyet börtönre vagy házi őrizetre ítéltek, de a legsúlyosabb ítélet Udalcovék ügyében született. Az orosz törvényhozás azóta a tüntetéseket és a civil szervezetek politikai tevékenységét korlátozó számos törvényt fogadott el.
(MTI)
Kiemelt kép: MTI/EPA/Makszim Sipenkov