Nagyvilág

Őrizetben a fúrótorony-foglaló Greenpeace-aktivisták

greenpeace (greenpeace)
greenpeace (greenpeace)

Murmanszkban őrizetbe vették a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistáit és az őket szállító Arctic Sunrise jégtörőhajó személyzetét - közölte szerdán az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője.

Vlagyimir Markin elmondta, hogy a Pecsora-öbölben található Prirazlomnaja orosz olajfúrótorony megtámadásával gyanúsított 30 ember közül egyelőre 4 orosz állampolgárt hallgattak ki a nyomozók. A többieket, akik külföldiek, tolmács és ügyvéd híján még nem kérdezték ki.

Fotó: AFP/Greenpeace International/Igor Podgorny

A Greenpeace úgy tájékoztatott, hogy aktivistáikat és a hajó személyzetét 48 órára vették őrizetbe, és a Murmanszki terület különböző településein helyezték el a fogdákban őket. A 30-ból azonban csak 17 ember hollétéről tudnak.

A jégtörőn 19 ország állampolgárai tartózkodtak. Az orosz hatóságok egyelőre nem engedélyezték az érintett országok Murmanszkba érkezett diplomatáinak, hogy találkozzanak az őrizetbe vett külföldiekkel.

Putyin: Nem kalózok, de…

A környezetvédők múlt szerdán a Barents-tengeri orosz kőolaj-kitermelés ellen tiltakoztak. Néhányan megpróbáltak felmászni a Gazprom orosz állami gázcég olajfúró platformjára, de a határőrség ezt figyelmeztető lövésekkel megakadályozta. A hatóságok feltartóztatták az őket szállító Arctic Sunrise jégtörőt, és Murmanszkba kísérték.

Szerdán az orosz államfő is megszólalt a Greenpeace-aktivisták akciójával kapcsolatosan. Vlagyimir Putyin az Északi-sarkvidékhez közeli orosz Szalehard városban az Arktisz a párbeszéd területe címmel rendezett nemzetközi tanácskozáson azt mondta, hogy nem ismeri a részleteket, de teljesen nyilvánvaló, hogy a környezetvédők nem minősülnek kalózoknak, ugyanakkor formálisan megpróbálták elfoglalni az olajfúrótornyot. Szerinte emberek élete és épsége volt veszélyben. “Talán az ilyen pr-akciók megérik a lehetséges súlyos következményeket?” – kérdezte az orosz elnök. Az orosz törvények szerint akár 15 év szabadságvesztésre is ítélhetik a környezetvédőket.

Vlagyimir Putyin közölte, hogy a Greenpeace aktivistái megsértették a nemzetközi jogot, ugyanakkor párbeszédre szólította fel a nemzetközi környezetvédő szervezetet. Azt mondta: “Jobb lenne, ha a Greenpeace képviselői itt ülnének ebben a teremben és elmondanák véleményüket az általunk megvitatott problémáról, kifejtenék aggodalmukat, hiszen senki sem határolódik el ettől, (…) szándékunkban áll megvitatni az összes problémát”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik