Nagyvilág

Csendőrsereggel néznek farkasszemet a Zsíl-völgyi bányászok

Ötezer tüntető bányász zárt le egy főutat egy romániai városban, amelynek Bukarest felé vezető kijáratát a csendőrség állja el.

A már négy napja sztrájkoló Zsíl-völgyi szénbányászok megmozdulása miatt készültségbe helyezték a csendőrséget Gorj megyében, miután a tiltakozó bányászok közül többen is azzal fenyegetőztek, hogy megindulnak Bukarest felé. A román hírtelevíziók jelentése szerint csütörtökön száz csendőrt vezényeltek ki a Zsíl-szoros Gorj megyei kijáratához, felkészülve arra, ha megismétlődnének a kilencvenes években történt „bányászjárások”, amikor a vájárok több ízben a román fővárosba vonultak, civileket bántalmaztak és véres összecsapásokba keveredtek a megállításukra kivezényelt karhatalmi erőkkel.

A román hírtelevíziók helyszíni tudósítói szerint az Országos Kőszéntársaság (CNH) mintegy ötezer bányásza jelenleg nem próbálja meg erőszakkal áttörni a csendőrkordont a Hunyad megyei Petrozsényben, ahol a Zsíl folyó hídjánál néznek farkasszemet egymással. Szakszervezeti vezetők kilátásba helyezték lemondásukat arra az esetre, ha a tüntetők törvénysértő módon lépnének fel.

A negyedik napja sztrájkoló vájárok elégedetlenségének legfőbb oka, hogy elmaradt az a 7-8 százalékos béremelés, amiről az év elején megállapodást kötött a bányászok szakszervezete a román kormánnyal. Február elején kormányváltás volt Romániában, a gazdasági minisztérium új vezetősége pedig azt állítja, hogy a megállapodásnak nem volt törvényes alapja. A szénbányászok szakszervezeti vezetői és a tárca képviselői közti tárgyalások csütörtök délig nem vezettek eredményre

Románia 2018-ig kapott haladékot az Európai Uniótól a legnagyobb veszteséget okozó állami kőszénfejtések bezárására. A CNH 7700 alkalmazottja közül idén 250-et bocsátanak el. Az idei költségvetésben a CNH 340 millió lejes (22,8 milliárd forint) nettó veszteséggel számol.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik