Megnevezte a Magyar Nemzeti Bank a 24.hu kérdésére, ki az a két alelnök, aki részesült abból a fajta kedvezményes munkáltatói kölcsönből, amelyből kapott Vajda Zita, azaz most már Matolcsy Zita, Matolcsy György jegybankelnök újdonsült felesége is.
Nagy Márton, aki az alelnökök közül feladatait tekintve a legfontosabb területeket viszi (a monetáris politikáért és a hitelösztönzésért felelős) a jegybankban, 43 millió forintos kedvezményes kamatozású munkáltatói kölcsönt kapott három éve. A kedvezményes kölcsön segítségével vett egy 89 négyzetméteres (plusz 12 négyzetméter terasz) társasházi lakást Budapesten a XII. kerületben – ez már a vagyonnyilatkozatából látszik, és az is, hogy ez az egyetlen ingatlana. A szabályzat szerint legalább 30 százaléknyi önerőt kellett hozzátennie a hitelhez, így az ingatlan, amelyet megszerzett a jegybanki kölcsönnek is köszönhetően, 60 millió forintnál is drágább lehetett.
Ez is mutatja, messze nem arról van szó a mostani jegybanki vezetés alatti kedvezményes munkáltatói kölcsönöknél, hogy valamilyen méltányolható lakásigényt kielégítve, kis összegű ingatlanhoz segítenék az MNB-alkalmazottakat.
Az MNB-s munkáltatói hitel kamata a mindenkori jegybanki alapkamat (most 0,9 százalék), így Nagy Márton is jóval olcsóbban juthatott a kölcsönhöz, mintha azt a lakosság nagy részéhez hasonlóan egy kereskedelmi banktól igényelte volna, piaci feltételek mellett.
Most még 8,1 millióval lóg a munkahelyének.
Lapunk számításai szerint ilyen paraméterek mellett havonta 30-40 ezer forinttal kisebb törlesztőrészletet fizethet Nagy Márton annál, mintha piaci kamatozású lakáshitelt kellett volna felvennie, és mire teljesen visszafizeti a kölcsönt, addig durván 1,6 millió forintnyi kamatmegtakarítást érhet el. Pedig igazán nem volt és most sincs rászorulva a szuperolcsó hitelre.
Amikor felvette, 2014 tavaszán még ügyvezető igazgatóként jegybanki fizetése meghaladta a bruttó 4 millió forintot. A rá következő évtől elkezdte halmozni a pozíciókat: a 2015-ben megkapott alelnöki tisztség mellett hat, a jegybankhoz köthető cégnél – például a Budapesti Értéktőzsde Zrt.-nél és a Magyar Pénzverő Zrt.-nél –, illetve testületnél (az Országos Betétbiztosítási Alapnál és a Szanálási Alapnál) kapott igazgatósági, igazgatótanácsi tagságot. Az alelnöki pozícióért kinevezése évében, 2015-ben havi 1,6 millió forint járt. A tavalyi volt a legjobb éve a jövedelmét tekintve, mert az MNB-alelnöki fizetés több mint megduplázódva 4,5 millió forintra nőtt.
Azóta négy poszttól is kénytelen volt megválni, összefüggésben azzal, hogy mint megírtuk, Nagy és Matolcsy között feszült lett a viszony. Most a 4,5 milliós alelnöki alapbért 2,4 millióval fejeli meg négy másik tisztsége, vagyis havonta most is csaknem bruttó 7 millió forinttal számolhat.
A másik alelnök, Windisch László 5 millió forintos kedvezményes hitelt kapott tavaly.
Windisch tavaly egy 98 négyzetméteres fővárosi XIII. kerületi lakást vett, de a vagyonnyilatkozata szerint emellett tulajdonosa egy 60 négyzetméteres budapesti lakásnak és fele részben tulajdonosa egy 1060 négyzetméteres vértesszőlősi, zártkert művelési ágú ingatlannak is. Ez is mutatja, hogy a Matolcsy alatt újraindított kedvezményes munkáltatói hitelezés nem az első és kisméretű lakáshoz segíti a jegybankban általában jó pénzért dolgozókat, hanem újabb és újabb ingatlan megszerzéséhez is felhasználhatják azt.
És emellett még havi 120 ezer forintot ingatlan bérbeadásból is szerez. A tavaly felvett tartozásából még 3,1 millió forint megvan.
Kiemelt képünkön Matolcsy György és Nagy Márton látható. Fotó: MTI/Kovács Attila