A parlamenti pártok frakcióvezetői valamint a parlament elnöke és helyettesei által alkotott bizottság elfogadta, hogy legfeljebb 85 főből álló egységet, és szükség esetén további negyven katonát küldjenek a magyar-szerb határszakaszhoz.
Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter korábban azt közölte, hogy az osztrák katonák szállítási, felderítési és elsősegélyhez kapcsolódó feladatokat látnának el, és már októberben Magyarországra érkezhetnek. Doskozil szerint a cél az, hogy a két ország közösen dolgozzon a határok őrzésén.
A javaslatot a kormánykoalíciót alkotó Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP), valamint az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), a Neos liberális párt és a Stronach Csapata (Team Stronach) jóváhagyta, a Zöldek pártja ellene szavazott.
Rendőröket már küldtek
A Zöldek alkotmányjogi szempontból tartották aggályosnak a katonák küldését, ami szerintük sem békefenntartó, sem mentési, sem gyakorlatozási célt nem szolgál. A párt szerint a humanitárius segítségnyújtás csupán ürügy, amelynek során a katonák rendőri feladatokat látnak el. A liberális Neos üdvözölte a katonák küldését, bár megítélése szerint a bevetés “homályos” jogi alapokon nyugszik.
Az osztrák hadsereg tavaly ősz óta a belügyminisztériumi munkát támogató műveleti tevékenységet végezhet annak érdekében, hogy fenn tudják tartani az ország biztonságát és a rendet. Eddig a katonák az osztrák határ mentén elsősorban humanitárius segítséget nyújtottak, de az osztrák határ őrizetében is segítették a rendőrség munkáját.
Július közepén Ausztria abban állapodott meg Magyarországgal, hogy húsz rendőrt küld a magyar-szerb határhoz, így támogatva a magyar határ védelmét. A rendőrök augusztus elején kezdték meg a munkát.
Ezen kívül osztrák parlament főbizottsága szerdán jóváhagyta Ausztria nagyobb arányú részvételét az Európai Unió Sophia elnevezésű, Földközi-tengeri missziójában és a NATO által vezetett afganisztáni küldetésében.