Több szempontból is különleges kutatást indít idén ősszel a Nyugdíjasok Országos Szövetsége. „A felmérés szokatlanul nagyméretű lesz, hiszen 10 ezer nyugdíjas bevonásával végzik el, emellett nemcsak a megkérdezettek aktuális helyzetéről szolgáltat majd új statisztikai adatokat, hanem lehetőséget ad a nyugdíjasok helyzetének mélyebb feltárására, sőt aktivizálásukra is” – mondta el a kutatással kapcsolatban Véghné Reményi Mária, a NYOSZ budapesti tagszervezetének, a Nyugdíjasok Budapesti Szövetségének elnöke.
A fővárosi nyugdíjasok szervezete a múlt héten tartotta meg rendes éves küldöttgyűlését, amelyen az elnök tájékoztatást adott a tervezett felmérés fontosságáról és indításáról. Kiemelte, hogy a jövő magyar nyugdíjasai számára is hasznos lesz a felmérés eredménye, hiszen iránymutatást adhat térségenként az idősek élethelyzetét meghatározó, a sürgős változtatást igénylő prioritásokra. A NYOSZ országos szintű kutatást tervez, amelyben felhasználják a 2014-ben, Budapesten megvalósult hasonló projekt során feltett kérdéseket is. A tervek szerint a fővárosban és vonzáskörzetében az idén 1500 anonim és önkéntes kérdőív kitöltése tervezett.
A NYOSZ az idei, nagyméretű kutatás előtt pilotprogramként már közreműködött a múlt évben a Békés megyei állapotokról készült tanulmány elkészítésében. Az ennek során kapott adatok azt mutatják, hogy
A szervezet stratégiai célja, hogy szakmai, gazdasági és társadalompolitikai szempontokból is adekvát megoldásokat javasoljon a jövő időseinek biztonságot teremtő életviszonyok kialakításához.„Azért egyébként nem kell kutatást készíteni, hogy kimondjuk: a magyar nyugdíjrendszer több sebből vérzik” – jelentette ki a budapesti szervezet elnöke. „Az ilyen kutatások jelentősége abban rejlik, hogy rajtuk keresztül azonosíthatjuk a legégetőbb problémákat és megoldási javaslatokat is kidolgozhatunk” – fűzte hozzá Véghné Reményi Mária.
A nyugdíjasok helyzetét vizsgáló idei nagy felmérés 8 oldalas, anonim, önkitöltős kérdőívén többek között a családi helyzetre, a végzettségre, a környezetre, közlekedési lehetőségekre, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésre, szociális ellátásra vonatkozó kérdések szerepelnek, azonban ha a NYOSZ-nál szükségesnek tartják, bővülhet a kérdések köre. A felmérésben minden 60 évet betöltött nyugdíjas rész vehet.