UEFA-kupa: magyarok főszerepben

A Bajnokok Ligája után a héten a „kis testvér” UEFA-sorozat is útjára indult – magyar részsikerekkel. A válogatott tagjai közül Tőzsér és Vanczák is biztatóan játszott.

Kapcsolódó linkek
foci.lap.hu
sport.lap.hu

Az AEK csapatát erősítő Tőzsér Dániel Bodnár László csapatával, a Salzburggal meccselt Athénban. A rajtnál egyik magyar sem lehetett ott, hisz Bodnár sérülése miatt kimaradt, míg Tőzsér a cserepadról figyelte az eseményeket.

Egészen a 30. percig. Ekkor – 1-0-s állásnál – a középpályás a megsérülő Júlio Césart váltotta, s pótolta is kifogástalanul. Tőzsér ugyanis az 58. percben a világbajnok Rivaldót, majd a 83. percben szögletből Konét hozta kihagyhatatlan helyzetbe; két gólpasszával markáns szerepet játszott a 71. percben tíz emberre fogyatkozó osztrákok elleni 3-0-s sikerből.

A Vanczák Vilmost a soraiban tudó Sion jókora meglepetést szolgáltatva szűk fél óra alatt három góllal vezetett a Galatasaray ellen. A magyar középpályás csapata második gólját szerzte a 10. percben – a törökök azonban magukra találtak, s az egykor még a német Schalkét erősítő Lincoln vezérletével faragtak a hátrányból. Előbb az irányító szépített, majd a svéd Linderoth is betalált, így az isztambuliak várhatják nyugodtabban a visszavágót.

UEFA-kupa: magyarok főszerepben 1

Megérdemelt győzelmet arattak a Sion játékosai (AP)

Aggódhatnak az angolok

A kupasorozat élnemzetei közül a spanyolok magabiztos napot zártak. A nyáron alaposan kistafírozott – igaz a La Ligában kevésbé csillogó – Atlético Madrid 4-0-ra verte a török Erciyesspor együttesét, míg a Villarreal szintén négyet lőtt (igaz, egyet kapott), a nem túl acélos belorusz BATE Boriszovnak. A Twente ellen mindössze egy gólocskát elérő (Uche a 90. percben talált be) Getafe már kevésbé megnyugtató előnnyel utazhat Hollandiába. Némi meglepetésre az argentin-kontingensét felvonultató Zaragoza egygólos vereséget szenvedett Szalonikiben.

Az angoloknak is van aggódnivalójuk. A Blackburn Rovers két (kapott) góllal erősítette a görög klubok feltámadásának hipotézisét. A voloszi Panteszaliko stadionban a hazaiak három perc alatt dűlőre vitték a meccset: a 33. percben Bakayoko, majd 120 másodperccel később Cleyton is bevette Friedel kapuját. A 15 veretlenül megvívott találkozó után Mark Hughes csapata a legrosszabbkor sült fel. Az Everton sem lehet büszke. A liverpooliak sovány 1-1-et játszottak az ukrán Metalliszt Harkovval úgy, hogy két büntetőt is lőhettek – más kérdés, hogy Andy Johnson mindkettőt kihagyta. A harkoviak kilenc emberrel fejezték be a találkozót. A Bolton szintén 1-1-t játszott, de legalább idegenben. Az angol napot elsősorban a Tottenham mentette meg. A White Hart Lane-en a Spurs úgy ért el hat gólt, hogy a támadószekció legjobbja, Dimitar Berbatov a kispadon hűsölt.

UEFA-kupa: magyarok főszerepben 2

Semioli egyenlítő gólja megnyugtatta a firenzeieket (AP)

Bajban a Samp, idegenben nyert a Palermo

Az olasz klubokról köztudott, hogy félvállról veszik az UEFA-kupa küzdelmeit. A Sampdoria csapata ezt a tézist nem igyekezett megcáfolni, avagy mégis. A Marassiban ugyanis az Aalborg ellen Walter Mazzari szinte a legjobb csapatát szerepeltette. Castellazzi – Gastaldello, Palombo, Bastrini – C. Zenoni, Sammarco, D. Franceschini, Ziegler – Delvecchio, Bellucci és Caracciolo kezdett a dánok ellen, de csereként Volpi és Montella is lehetőséghez jutott. Ettől függetlenül az északiak 2-2-s döntetlennel távoztak Genovából, elégedetten. A Fiorentina is döntetlent játszott, a szintén erős felállással kezdő toszkánok viszont Groningenből hoztak el egy pontot, Semioli szemfüles egyenlítő találatának köszönhetően. A Palermo Csehországban nyert 1-0-ra, míg az Empoli soványka előnyt szerzett a Zürich elleni első mérkőzésen.

A németek is felemás első fordulót zártak. A Hamburg még kedden megnyerte a Liteksz Lovecs elleni bulgáriai „odavágót”, a Leverkusen pedig csütörtök este szerzett kétgólos előnyt a portugál Uniao Leiria ellen. A második észak-dél párharc szorosabbra sikerült – s ez azért meglepetés a javából. A torna egyik fő esélyesének tartott Bayern München ugyanis csak 1-0-ra győzött a Belenenses ellen. A bajorok ismét hadilábon álltak a gólszerzéssel. Az eltiltott Klose (a csatárt még Werder-játékosként állították ki az Espanyol elleni elődöntőben) hiányában Tonira hárult a munka dandárja. A 2006-os olasz gólkirály a 34. percben Van Bommel beadása után betalált ugyan, de amellett három tiszta ziccer is a lelkén szárad: az 5. percben például kilenc méterről ágyúzott a léc fölé. Az 1-0 törékeny eredmény, a müncheniekre nehéz percek várnak majd Portugáliában. Legalább ennyire kényelmetlen túra elé néz a Nürnberg is. A német kupagyőztes csak 0-0-t ért el a bukaresti Rapid ellen, s bizony megfázhat a Giulesti-stadionban.

UEFA-kupa: magyarok főszerepben 3

A Bayern alaposan megkínlódott a hősiesen harcoló portugálokkal (MTI/EPA)

Dráma Tamperében

A játéknap talán legizgalmasabb találkozóját Finnországban rendezték. Tamperében ugyanis a 92. percig a házigazdák vezettek 2-1-re, de a Bordeaux megrázta magát, s amolyan Manchester United módra a hajrában fordította meg a találkozót: előbb Micoud egyenlített, majd az Oroszországot is megjárt argentin Cavenaghi a győztes gólt is betuszkolta. Belgiumban is meleg volt a helyzet, ám elsősorban nem a pályán történtek miatt. Az Anderlecht-Rapid Wien mérkőzés előtt Brüsszelben a rendőrség hét bécsi szurkolót vett őrizetbe. A vendégdrukkerek akkor kerültek összetűzésbe a belga klub biztonsági embereivel, amikor a rendezők nem engedtek bevinni a lelátóra egy transzparenst. A bécsiek megpróbálták erőszakkal bejuttatni a feliratot a stadionba, a biztonságiak azonban a rendőrök segítségével ezt megakadályozták. Hét osztrák futballrajongót a rendőrség őrizetbe vett.

A Brüsszelbe érkezett mintegy ezer bécsi szurkoló közül háromszázan úgy döntöttek, hogy nem mennek be a vendégszektorba, hanem a stadion előtt várják meg a találkozó végét, így tiltakozva társaik letartóztatása ellen.