Tudomány zöldövezet

Megmentették a deformálódott szárnyú balatoni hattyúfióka életét

Matthew Micah Wright / Getty Images
Matthew Micah Wright / Getty Images

A Tollas Barát Madármentés Facebook-oldalán számolt be arról, hogy két mentett hattyút engedtek szabadon a Balatonnál. A civil szervezet munkatársai Balatongyörökhöz szállították a Márton nevű egyedet, valamint egy, Tihanyból tavaly mentett fiatal madarat.

Utóbbi példány úgynevezett angyalszárny-betegséggel került az állatvédőkhöz, ám sikerült meggyógyítani.

Márton a neve ellenére tojó, a Tollas Barát Madármentés szerint az egyed hamar összeismerkedett egy hímmel. A nőstény korábban hasi sebbel került a szervezethez, amelynek munkáját Dr. Schütz Éva állatorvos segíti.

A másik állat angyalszárny-betegségben szenvedett, amely igen súlyos állapot. Az XForest szerint az elváltozás hátterében elsősorban a felelőtlen, liszt alapú, magas szénhidrát- és fehérjetartalmú etetés áll.

Az elkényelmesedő, természetellenes viselkedésű, helytelenül táplálkozó madárszülők a kikelést követően a fiókáikat is az etetőhelyekhez szoktatják. A fiatal madarak itt egyoldalúan táplálkoznak, ami sok esetben csont- és tollnövekedési rendellenességet okoz. Ez életre szóló röpképtelenséget válthat ki, ami pedig közvetve vagy közvetlenül akár elhullást is előidézhet.

A deformitás elsősorban vízi madarakat, így hattyúkat érint, és az etetés mellett egyes vizsgálatok alapján akár a genetika is növelheti a kockázatot. Az állapot a szárnytollak fejlődésével válik szembetűnővé, az esetek nagy részében a deformitások visszafordíthatatlan. A korai felismerés nagyban segíti a kezelést, amely magába foglalhatja a megfelelő diétát és a szárnyak rögzítését.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik