Tudomány zöldövezet

Elnyeli a tenger Los Angeles és San Francisco környékét

Steve Proehl / Getty Images
Steve Proehl / Getty Images

Egy új tanulmány alapján Kalifornia Los Angeles és San Francisco környéki partvonalának egy része süllyed, aminek következményeként a tengerszint a vártnál kétszer gyorsabban emelkedhet a térségben – írja a Live Science. A NASA és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szakértői műholddal mérték fel a régióban a talaj roskadását.

Egyes területeken, így a San Francisco-öbölben fekvő San Rafaelben és Foster Cityben a süllyedés mértéke az évi 10 millimétert is eléri.

Ez azt jelenti, hogy a környéken a következő 25 évben 45 centiméterrel emelkedhet a tengerszint, ami több mint kétszerese a regionális 19 centiméteres becslésnek.

Mindkét terület részben hulladéklerakóra épült.

Marin Govorcin, a NASA Jet Propulsion Laboratory munkatársa és a csapat tagja szerint a világ számos részén, így a San Francisco alatti feltöltött talajon, a szárazföld gyorsabban mozog lefelé, mint ahogy a tenger emelkedik. A folyamatért természetes jelenségek, például a tektonikus lemezek mozgása, illetve emberi tényezők, így a talajvíz kiszivattyúzása egyaránt felelősek lehetnek.

A tengerszint globálisan emelkedik a klímaváltozás miatt, egyrészt a sarkvidéki hó- és jégtakaró olvadása, másrészt a hőtágulás következtében. A jelenség világszerte hatalmas veszélyt jelent a part menti közösségekre.

A szakértők arra voltak kíváncsiak, hogy a függőleges földmozgások miként hatnak erre a folyamatra. Ehhez az Európai Űrügynökség Sentinel-1 műholdjai által gyűjtött radaradatokat és a globális navigációs műholdrendszerből származó földmozgási információkat elemeztek.

A süllyedés Kalifornia középső részén bizonyult a legextrémebbnek, a túlzott talajvíz-kinyerés miatt itt évente akár 20 centiméteres roskadás is jelentkezett. Egyes térségekben a probléma nem volt megfigyelhető, ezek közé tartozik Santa Barbara, ahol a vízkészletek helyreállásával megállt a süllyedés, sőt visszafordult.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik