Nagy marák telepedtek meg a dubaji al-Kudra-tavak területén – írja a The Independent. A nyúlszerű, hosszú lábú, nagy fülű, Argentínában őshonos faj a világ egyik legnagyobb termetű rágcsálója.
Hogy miként kerültek a marák az Egyesült Arab Emírségekbe, a dűnék között megbúvó sivatagi oázishoz, az rejtély, az országban mindenesetre nem ritkák az egzotikus házi kedvencek. Az idegenhonos populáció már évek óta jelen van a környéken, és alagúthálózatot épített ki a dűnékben.
Egyes becslések alapján akár 200 egyed is élhet itt, emellett további állományok laknak a közeli al-Marmoon sivatagi természetvédelmi rezervátumban és az Abu-Dzabitól nem messze található Szaadijat-szigeten. Az AP újságírója a közelmúltban a Dubaj belvárosától mintegy 40 kilométerre fekvő tavaknál több példányt is megfigyelt.
A mesterségesen kialakított tórendszer igen népszerű kirándulóhely. A marák először 2020-ban, a világjárvány csúcsán jelentek meg.
Elképzelhető, hogy a példányok egy farmról szöktek ki.
Judas szerint a faj nem alkalmazkodott a száraz környezethez, a hagyományos ragadozók hiánya, valamint a mesterségesen átalakított, gyepekkel, fákkal és tavakkal tarkított környezet viszont segítheti túlélésüket. Az állomány nagysága arról árulkodik, hogy az állatok nemcsak elboldogulnak, hanem még szaporodnak is.
A nagy marák növényevők, nem jelentenek veszélyt az emberre, és feltételezhetően igen kevés potenciális ragadozójuk él a térségben.