Tudomány

Ma is élő faj ősére bukkantak Ausztráliában

Michael Frese, Canberra Egyetem
Michael Frese, Canberra Egyetem

A kutatók egy vadonatúj, növényevő darázsfajt fedeztek fel Ausztráliában. A szakértők szerint az egyed a miocén korszakban élhetett a szigetországban, nagyjából 11–16 millió éve. Ez az első ilyen rovar, melyet Ausztráliában, egészen pontosan Új-Dél-Walesben azonosítottak – írja az IFLScience.

A növényevő darazsakat ülőpotrohú hártyásszárnyúaknak is nevezik, amiben tetten érhető, hogy az állatok potroha más, mint a szokványos darazsaké. Az újonnan felfedezett faj a Baladi warru nevet kapta, amely a Wiradjuri – Új-Dél-Wales legnagyobb őslakos csoportjának – nyelvén fűrészdarázst jelent.

A kövület szárnyain áthaladó ereket, valamint a fej clypeusnak nevezett részét alaposan megvizsgálva a csapatnak sikerült megállapítania, hogy ez egy új faj, amely a Perginae alrendbe tartozik és szorosan kapcsolódik a Cerealces  és Xyloperga nemzetségekhez, amelyek mindmáig élő fajok. A DNS-elemzés szerint a kövület alanya szoros rokonságban állhat a mai növényevő darazsakkal.

A kutatás a Systematic Entomology szaklapban jelent meg. Dr. Juanita Rodriguez szakértő szerint a növényevő darazsak a krétakorszakból származnak, körülbelül 100 millió évvel ezelőttről, ami azt jelenti, hogy a mai példányok ősei a Gondwanán éltek. Amikor ez a szuperkontinens felbomlott, a faj többek közt Ausztráliában és Dél-Amerikában terjedt el.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik