Tudomány zöldövezet

Kritikus fordulópontokhoz közeledik a Föld

VGL / amanaimagesRF / Getty Images
VGL / amanaimagesRF / Getty Images

Csaknem negyedére csökkentek a gerinces állatok populációi világszerte az elmúlt 50 évben – derül ki a WWF 2024-es Élő Bolygó Jelentéséből. A természetvédelmi szervezet szerint öt évünk maradt, hogy komoly változást érjünk el, különben visszafordíthatatlan következményekkel kell szembenéznünk.

Rohamosan fogyatkoznak a vadon élő fajok és pusztulnak a természetes élőhelyek a Földön. A megfigyelt gerinces fajok populációi 1970 és 2020 között drámai mértékben, átlagosan 73 százalékkal fogyatkoztak meg. A legsúlyosabb csökkenés az édesvízi fajoknál tapasztalható (-85 százalék), ezt követik a szárazföldi (-69 százalék), majd a tengeri fajok populációi (-56 százalék). A populációkat leginkább az ipari élelmiszer-termelés fenyegeti, de veszélyt jelentenek rájuk az inváziós fajok, a betegségek, valamint a természeti erőforrások túlhasználása is.

Az állatok fogyatkozásának és eltűnésének az emberiségre nézve is pusztító következményei lehetnek: ha az ökoszisztémák túl nagy mértékben károsodnak, akkor nem lesznek képesek biztosítani számunkra a tiszta levegőt és vizet, illetve az élelmezésünkhöz szükséges egészséges talajt.

Földünk kritikus fordulópontokhoz közeledik, vagyis olyan pillanatokhoz, ahonnan a természeti rendszereket képtelenség lesz visszaállítani eredeti állapotukba. Dr. Kirsten Schuijt, a nemzetközi WWF főigazgatója szerint azonban még nem értünk el ehhez a ponthoz, még van remény változtatni.

Vannak globális megállapodásaink és megoldásaink arra, hogy a természetet 2030-ig a helyreállítás útjára tereljük, de eddig kevés előrelépés történt a megvalósítás terén, és nem úgy tűnik, hogy a döntéshozók tisztában lennének azzal, hogy milyen kevés időnk maradt. A következő öt évben meghozott döntések és intézkedések meghatározók lesznek a földi élet jövője szempontjából. A mi kezünkben van a hatalom – és a lehetőség –, hogy megváltoztassuk a tendenciát. Helyreállíthatjuk élő bolygónkat, ha most cselekszünk

– fogalmazott.

A WWF felszólítja az országok vezetőit, hogy dolgozzanak ki és hajtsanak végre a jelenleginél ambiciózusabb nemzeti természet- és éghajlatvédelmi terveket, amelyek tartalmazzák a globális túlfogyasztás mérséklésére, a biológiai sokféleség fogyatkozásának megállítására és visszafordítására, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogására irányuló intézkedéseket – mindezt méltányos módon.

Kapcsolódó
Eltűnhet hazánkból a burgonya, viszont megjelenhetnek a pusztító tornádók
Pusztító tornádók és kíméletlen hőhullámok sújthatják hazánkat hamarosan, a magyar kukorica és burgonya pedig a múlté lesz. Többek között ezekkel fenyeget minket a klímaváltozás, szakértők egy csoportja azonban most útmutatást adott ahhoz, miként tehetjük élhetővé a jövőnket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik