Tudomány

Ez volt minden idők legnagyobb rovara

Didier Descouens / CC BY-SA 4.0
Didier Descouens / CC BY-SA 4.0

Jóval a madarak kora előtt hatalmas, szitakötőszerű állatok repkedtek a levegőben. A Meganeuropsis permiana a valaha élt legnagyobb ismert rovar volt – írja az IFLScience.

A faj szárnyfesztávolsága a 71 centimétert is elérte, nagyjából akkora lehetett, mint egy házi galamb.

A rovar sokban emlékeztetett a mai szitakötőkre, de egy külön rendet alkotott rokonaival – ez volt a Meganisoptera. A csoport tagjai mintegy 275 millió éve, a Pangaea szuperkontinens korában éltek. A periódusban elképesztő sokféleség alakult ki a rovarok világában.

A Meganeuropsis nemből két faj is ismert, a nagyobbat, a Meganeuropsis permianát 1939-ben írták le egy kansasi lelet alapján. Nem sokkal később egy hasonló, ám kisebb állatot is felfedeztek, ez a Meganeuropsis americana nevet kapta. Az ősi rovarok megtalálása nem egyszerű, hiszen nincsenek csontjaik, amelyek megkövesedhetnének.

A kutatók úgy vélik, a Meganeuropsis permiana nagyon közel járt a rovarméret felső határához. Ezen ízeltlábúak nagyságát korlátozza külső vázuk: az egyedek folyamatosan vedlenek, ami igencsak energiaigényes folyamat. A másik akadály, hogy a rovarok légzését segítő apró csövek hatékonysága egyre csökken a méret növekedésével.

(Kiemelt fotónkon a Meganisoptera rend egyik képviselőjének kövülete látható.)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik