Tudomány

Brutális módon végezték ki Husz Jánost

Fine Art Images / Heritage Images / Getty Images
Fine Art Images / Heritage Images / Getty Images

Husz János cseh vallásreformátor és teológus 608 éve, 1415. július 6-án halt meg. A prédikátor erősen bírálta az egyházat, a papság gazdagságát és vitatta a pápaság létjogosultságát, amivel kivívta az egyház haragját – derül ki a Múlt-kor cikkéből.

Az egyházzal szembeforduló pap

Husz János (Jan Hus) 1371 körül született egy szegény családban. 1390-ben iratkozott be a prágai egyetemre, ahol magiszteri fokozatot szerzett, majd kinevezték a teológia tanárává. Később pappá szentelték, és megválasztották az egyetem rektorának is.

Ezután a Betlehem kápolnában kezdett prédikálni, beszédeiben az angol vallásújító, John Wycliffe „realista” eszméit terjesztette, aki bírálta a papság gazdagságát, támadta az egyház hatalmát, a hit mércéjének a Bibliát tekintette és azt állította, a szentáldozáskor az ostya és a bor nem átlényegül Krisztus testévé és vérévé, hanem abban Krisztus ténylegesen jelen van.

Ezekkel a prédikációkkal könnyen tudott azonosulni a nép is, a cseh társadalomban akkoriban ugyanis forrt az elégedetlenség. az alsópapságot felháborította az ország földjeinek felét birtokló egyház főpapjainak fényűzése, a parasztokat pedig nyomasztották az egyházi adók.

Az egyre radikalizálódó Husz hevesen bírálta az egyházon belüli visszaéléseket, a szegénység eszméjét és az Antikrisztus közelgő eljövetelét hirdette. Az egyetem német tanárait ez felháborította és bepanaszolták Huszt a pápánál. V. Sándor pápa a cseh főpapság nyomására 1409 végén kiközösítette a Wycliffe eszméit terjesztő prágai egyetemet és magát Husz Jánost is, aki a bulla ellenére kitartott nézetei mellett, tovább prédikált és tanított.

A kiközösítés elől Husz Dél-Csehországba menekült, és az ellene írt vitairatokra válaszul megírta fő művét: Az egyházról című röpiratában az egyház fejéül csak Krisztust ismerte el, és vitatta az egyházi hierarchia és a pápaság létjogosultságát.

Brutális kivégzés

Husz Jánost végül 1415-ben fogták el, a tárgyalás során 39 téves tanítást olvastak fejére. Husznak ezeket meg kellett volna tagadnia, de ő kijelentette: nem tagadhat meg olyat, amit nem is vallott. Ekkor eretneknek nyilvánították és máglyahalálra ítélték, még aznap megégették, hamvait pedig a Rajnába szórták.

A cölöphöz kötözve látta, hogy egy nénike milyen lelkesen gyűjti a rőzsét a lassan lángot fogó máglyához, ekkor hagyták el száját a vallási fanatizmust jellemző híres szavak: „O, sancta simplicitas”, azaz „Ó, szent együgyűség”.

Halálával Husz a személyes bátorság és elvhűség jelképévé lett. Kivégzése után fellángolt Csehországban az egyházi reformmozgalom, az események egyenesen vezettek a huszita háborúkhoz. Hazájában 2014-ben minden idők negyedik legnagyobb cseh személyiségévé választották.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik