A nyugatias áramlással február második felére tavasz költözött Magyarországra, a hőmérséklet nagyjából 10 fokkal haladja meg az ilyenkor szokásos értéket: normál esetben az éjszakák még fagypont körül alakulnának, és a délutáni csúcsok is megállnának 5-10 Celsius-foknál. Néhány napig marad még a rendkívül enyhe idő, majd felülünk a hullámvasútra.
Ameddig ellátunk úgy tűnik, időjárásunk felcserélte februárt és márciust
– bocsátja előre a 24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa. Nézzük a részleteket.
Lehűlés, eső, havazás
A nyugati áramlás, az úgynevezett zonalitás a keddi erős széllel véget ért, Közép-Európa időjárását immár egy anticiklon alakítja, a gyorsan és extrém módon változó észak-déli áramlás, a meridionalitás vált uralkodóvá. Itt, a Kárpát-medencében azonban ebből most még semmit nem érzékelünk, péntekig marad az enyhe idő 11-16 és 12-17 fokos maximumokkal.
A különbség annyi, hogy miközben mi délről meleget kapunk, addig a meridionális hullám „másik ágán” Nyugat-Európára északi hideg légtömegek zúdulnak. A váltás szombaton várható egy hidegbetörés képében:
A csapadék eloszlása nem lesz egyenletes, az északi tájakon alig pár milliméter valószínű, míg a déli országrészben 10 mm feletti mennyiség is hullhat.
Újra melegszik, majd jönnek a fagyok
Hőmérsékleti szempontból ugyancsak jelentősebb különbség mutatkozik még szombaton, nyugaton 2-4, keleten még 5-10 fok várható, a szeles, felsős időben fagyra éjszaka sem kell számítani. Vasárnap és hétfőn már kiegyenlítettebb lesz a helyzet, hajnalonként fagypont alá süllyedhet a hőmérséklet, napközben országszerte 3-8 fokot mérhetünk.
Az Agronaptár.hu hosszabb távú előrejelzése szerint február 28-án hirtelen erőteljes felmelegedés veszi kezdetét, előre láthatóan 8-13 fokig emelkedik a hőmérséklet, de nem tart sokáig.
A meteorológiai modellek jelen állása szerint március 3-án, azaz jövő hét pénteken ismét durva lehűlés jön: visszatérnek az éjszakai fagyok, a legmelegebb délutáni órákban is csak 2-7, 3-8 fokot mérhetünk.