Az ember az elmúlt időszakban mintha egyre többször találkozna a hírekben vízhiányos esetekkel, és már nem csak szegény régiók esetében: 2022 nyarán például Olaszországban tombolt heves aszály. Noha nem kétséges, hogy a helyzet a globális felmelegedés miatt egyre romlik, Gampel Tamás szerint a fő mozgatórugó a népesség növekedése. Ez különösen a fejlődő országokban jár nagy problémával.
A vízellátásban fellépő gondoknak beláthatatlan következményei lehetnek. A vízhiány egyrészt megnehezítheti a mindennapi életet, csökkentheti a higiéniát, de a mezőgazdaságot is veszélybe sodorhatja, ami akár társadalmi következményeket is magával vonhat. Egyes elméletek alapján például Szíriában a polgárháború kirobbanásához az is hozzájárult, hogy a tartós szárazság miatt visszaesett a mezőgazdasági termelés, ezáltal pedig elszálltak az élelmiszerárak politikai feszültséget eredményezve.
A népességnövekedés dacára a klímaváltozás szerepe megkérdőjelezhetetlen. Mad Max-szerű világtól ugyan nem kell tartanunk, az egész Föld nem fog elsivatagosodni, az éghajlati zónák viszont átrendeződnek majd.
A jó hír az, hogy a technológiák adottak ahhoz, hogy felvegyük a versenyt a vízválsággal, ezek közül több pedig hazánkban is elérhető. A Xylem Water Solutions Magyarország Kft. víztechnológiai vállalatként küldetésének tekinti, hogy támogassa a tágan értelmezett vízgazdálkodás különböző alkalmazási területeit, hogy a vízkészleteket a jövő generációi számára is elérhetővé tegye.
A víz megóvásában a legnagyobb segítséget a vállalat által kínált energiatakarékos gépek jelenthetik. Ilyen hatékony szivattyúk révén kevesebb energiára van szükség a víz mozgatásához és a szennyvíz tisztításához, ami közvetett módon mérsékli az energiatermelés során elhasznált víz mennyiségét. Emellett a cég vegyszermentes vízfertőtlenítő technológiája, valamint a közüzemi vízvezetékekben lévő szivárgások detektálására alkalmas eszközei is segíthetnek abban, hogy megvédjük értékes vízkészleteinket.
Hogy milyen lehet a jövőben hazánk vízhelyzete, milyen változásokat láthatunk már most, mely országok vannak veszélyben, és mi, egyszerű felhasználók mit tehetünk a takarékosság érdekében, mind kiderül a Zöldövezet vonatkozó adásából. A beszélgetés itt hallgatható meg.