Tudomány

Világháborús hősi halottakat azonosítottak Környén

Leemage via AFP
Leemage via AFP

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság munkatársai azonosították a második világháborús környei hősi halottakat – írja az MTI. A munkáról az igazgatóság Facebook-oldalán számolt be. A bejegyzésben felidézték: 1945 januárjában a Konrad-hadműveletben a magyar királyi 1. huszárhadosztályt a Vértes hegységben vetették be a szovjet 3. Ukrán Front egységei ellen. Februárban a vértesi arcvonalon egyfajta állásháború alakult ki. A Komárom-Esztergom megyei Környét és térségét az 1945. március 16-án indított szovjet támadás után többnapi elkeseredett harcot követően hagyták el a magyar huszárhadosztály csapattestei, folyamatos utóvédharcokat vívva.

A második világháború alatt a környei régi temető mellett a magyar-német csapatok kisebb katonatemetőt hoztak létre, ahová 1944. december 24-től egészen 1945. március 18-ig temették el a hősi halált halt bajtársaikat. A háború után a katonatemető teljes területét két, egyenként egyszer ötméteres sáv kivételével lebetonozták, körbekerítették, és kis obeliszket állítottak fel az elesett katonák emlékére. Az eredeti fakeresztek eltűntek, így a sírok elhelyezkedésének pontos meghatározására nem maradt lehetőség.

72 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a Környén eltemetett katonák kilétére fény derüljön.

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum hadisírgondozó szakemberei idén májusban végezték el a feltárást.

A temetőben 39 magyar, hat német és két szovjet katonát, valamint egy háborúban elhunyt civil áldozatot sikerült exhumálni. Az elesett katonák földi maradványai átlagosan 140 centiméteres mélységben voltak, a különböző temetési időpontoknak megfelelően koporsóban, sátorlapban vagy ezek nélkül. Az ásatáson a szakemberek szembesültek azokkal a szükségmegoldásokkal, amelyek a háború utolsó évében már előfordultak a magyar katonáknál: bakancsra húzott, gumicsizma szárából készített kamásli, két különböző bakancs egy elhunytnál vagy éppen az orosz gázálarc gumiszíjából készített hózentróger.

A szakemberek munkáját segítette a helyi plébános által 1945-ben készített részletes sírhelyvázlat másolata, amelyen az egyes nyughelyek mellett a nevek is jelölve voltak. A Környén eltemetett hősi halottak veszteségi kartonjait is átnézték, és azokon az eltemetés konkrét helyszínére vonatkozó sor/sírhely szám megegyezett a vázlatban szereplő számmal az adott személynél.

Az exhumálási munka közben hat katona földi maradványa mellett előkerült az 1936 M azonossági jegytok, amely egyértelművé tette a személyazonosságukat. Nevüket összevetették a sírhelyvázlaton szereplő nevekkel, és a sorrend alapján a többi katona kilétének megállapítását is elvégezték. A sírmellékek, tárgyi leletanyagok, illetve az életkori sajátosságok további támpontot adtak az azonosításra. A 39 hősi halált halt magyar katona közül 36-ot sikerült azonosítani, ők így kikerülhettek a névtelenségből.

A feltárás során előkerült német katonák földi maradványait átadták a Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség magyarországi megbízottjának, végső nyughelyet a budaörsi német-magyar katonai temetőben fognak lelni, a két szovjet katona eltemetéséről pedig az orosz nagykövetség munkatársai intézkednek. A magyar katonák földi maradványainak ünnepélyes, katonai tiszteletadással történő újratemetését a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkert 52-es katonai parcellájában rendezik meg Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével.

(Kiemelt képünkön egy magyar lovasegység látható az orosz fronton.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik