Soha nem láttuk még ilyen részleteiben a nemrég külön óceánná avanzsált Déli-óceánt.
Az óceánfenék jellemzői segítenek meghatározni, hogyan mozognak a víztömegek és az óceáni áramlatok, és hogyan befolyásolják éghajlatunkat, illetve azt is, hogy milyen a terület biodiverzitása. Ennek megfelelően az oceanográfiai és éghajlati kutatásokhoz elengedhetetlen a tengerfenék domborzatának minél pontosabb ismerete. Az Alfred Wegener Intézet által vezetett nemzetközi kutatócsoport a közelmúltban bemutatta a Déli-óceán jelenleg legjobb és legrészletesebb tengerfenék-térképét. Az ennek elkészítéséhez használt összetett módszerek a Nature Scientific Data szakfolyóiratban jelentek meg – írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény.
Itt található az antarktiszi körkörös áramlat, amelyet erős nyugati szelek hajtanak, és kulcsfontosságú összekötő elemet jelent a termohalin cirkulációban, amely befolyásolja az óceáni áramlatokat a Csendes-, az Atlanti- és az Indiai-óceánon is. Ezenkívül a Déli-óceán hideg vize óriási mennyiségű szén-dioxidot és hőt nyel el a légkörből, átmeneti puffert képezve az antropogén klímaváltozás számos negatív következményével szemben. Ezen túlmenően ezeket a vizeket magas biológiai termelékenység jellemzi, és egyedülálló biodiverzitásnak adnak otthont.
We proudly present IBCSO Version 2! Thanks to all supporters @seabed2030, @gebcobathymetry, @Awi_media, @NipponF_pr, @SCAR_Tweets, @UNOceanDecade and all the contributors that provided their data in order to create the most detailed grid of Antarctica and the Southern Ocean yet! pic.twitter.com/2jDgKqwIkR
— IBCSO (@ibcso) June 7, 2022
Nagy jelentősége ellenére az óceán fenekének még mindig nagyon kis részét ismerjük pontosan. Bár a műholdas adatok lefedik az egész óceánt, viszonylag alacsony felbontást kínálnak. Jelenleg nagy felbontású adatok csak hajóalapú módszerekkel gyűjthetők.
Mindez azért fontos, mert a Déli-óceán tengerfenéki topográfiája elengedhetetlen egy sor éghajlati vonatkozású folyamat megértéséhez.